Racing Point uskoo pystyvänsä nostamaan Sebastian Vettelin takaisin omalle tasolleen – ”Hän tuo pöytään jotain, mitä emme ole vielä nähneet”

Ensi kaudeksi Aston Martin -talliin siirtyvän Sebastian Vettelin kausi on ollut murheita täynnä. Nelinkertaisella maailmanmestarilla on kasassa vasta 17 mm-pistettä, eikä tilanne näytä helpottavan. Vettel on tehnyt useita virheitä jo palaten viime kauteen, joten Sergio Pérezin korvaaminen saksalaisella on herättänyt kysymyksiä.
Racing Pointin tekninen johtaja Andrew Green uskoo kuitenkin, että brittitalli pystyy nostamaan Vettelin takaisin omalle tasolleen.
– Hän tuo kokonaan uuden dynamiikan tallimme, hän on moninkertainen maailmanmestari, hän tuo varmasti metodeja, mitä emme ole ennen nähneet, ja juuri sitä me haluamme, Green kommentoi Motorsport.comin haastattelussa.
– Ja uskon, että tämä auttaa Sebiä myös, en usko, että hän on henkisesti hyvässä paikassa tällä hetkellä. Hän on menettänyt ”mojoaan” viime vuosina, mutta uskon kääntävämme sen paremmaksi. Olemme historiallisesti hyvä paikka kääntämään kuljettajien uran suuntaa ylöspäin.
– Me emme keskity heidän kanssaan politikointiin, vaan annamme kuljettajien tehdä sitä, missä he ovat parhaita: ajamaan kilpa-autoa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi