Pitkäaikainen F1-tallipäällikkö on pettynyt Hondan päätökseen lähteä sarjasta – ”Heidän suorituskykynsä on ollut nousujohteista”

Alpha Taurin tallipäällikkö Franz Tost on pettynyt Hondan päätökseen vetäytyä formula ykkösistä kauden 2021 päätteeksi, mutta uskoo tulosten pysyvän hyvinä kauden loppuun saakka.
Alpha Tauri on ainut valmistaja Red Bullin kanssa, joka käyttää japanilaisvalmistajan voimanlähdettä. Italialaistalli on niittänyt menestystä moottorilla tällä kaudella voittaen Italian GP:n syyskuun alussa. Voitto oli Hondalle kauden toinen, Max Verstappen ajoi ruutulipulle ensimmäisenä Silverstonessa.
Tost, joka on ollut mukana tallin toiminnassa vuodesta 2006 asti myöntää, että Hondan päätös on sitkeä pala purtavaksi tallille.
– Scuderia Alpha Tauri on rakentanut hyvän sekä ammattimaisen suhteen Hondan kanssa vuodesta 2018 lähtien, Tost kommentoi Grand Prix 247 -sivuston mukaan.
– Hondan päätös on sääli, sillä heidän voimayksikkönsä suorituskyky on ollut nousujohteista läpi yhteistyömme ja he ovat nousseet yhdeksi varikon parhaaksi moottoriksi lyhyessä ajassa.
– Olen kuitenkin vakuuttunut, että yhdessä me pystymme saavuttamaan huipputuloksia yhteistyömme loppuun saakka.
Hondan päätös lähteä sarjasta liittyy formuloiden ympäristövaikutuksiin. Japanilaisvalmistaja on päättänyt ottaa askeleita kohti ekologisempaa kehitystä, mikä ei kulje käsi kädessä F1-sarjan kanssa. Tost arvostaa Hondan kantaa asiaan liittyen.
– Me arvostamme Hondan päätöstä ottaa askeleita ympäristöystävälliseen suuntaan ja pyrkiä hiilivapaaseen maailmaan. Jokainen Scuderia Alpha Taurilla toivottavat heille onnea tulevaisuudessa.
– Haluamme jokainen kiittää Hondaa hedelmällisestä yhteistyöstämme, me nautimme työskennellä heidän kanssaan.
– Uuden moottorivalmistajan löytäminen kaudelle 2022 ei tule olemaan helppoa, mutta alamme katsomaan kaikkia mahdollisuuksia ja pyrimme tekemään oikean ratkaisun tallin hyväksi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa