Formula 1 -kilpuria tänään testaava Fernando Alonso on innoissaan tulevasta kuvauspäivästä – ”En malta odottaa yllättyväni auton vauhdista jälleen kerran”
Fernando Alonso hyppää ensimmäistä kertaa F1-kilpurin puikkoihin tänään Barcelonassa sitten kauden 2018. Espanjalainen osallistuu Renault’n kuvauspäivään, mikä antaa Alonsolle noin 100 kilometriä rata-aikaa tiistaina.
Alonso keskusteli valmistautumisestaan testiin sekä ensi kauteen Renault’n julkaisemassa haastattelussa testin alla.
– Ratin taakse palaaminen kahden vuoden tauon jälkeen on uskomaton tunne, Alonso aloittaa.
– Se tulee olemaan kuin uusi alku. En malta odottaa yllättyväni taas auton vauhdista, jarrutusvoimasta, ja vauhdista mutkissa, niin kuin joskus nuorena.
Alonson ensimmäinen kokemus F1-autossa oli myös nimenomaan Barcelonassa. Silloin espanjalainen ajoi Benettonilla testejä vuonna 2000.
– Nyt 20 vuotta myöhemmin tämä on viimeinen mahdollisuus testata autoa Renault-nimellä, joten koen olevani etuoikeutettu, Alonso jatkaa.
– Valmistautuminen tähän testiin oli vaikeaa ja erilaista, varsinkin koronaviruksen asettamien protokollien takia, mutta uskon olevamme valmiita. Tiedän kerääväni paljon informaatiota ja kokemusta kierrosten aikana.
Alonso korvaa juuri ensimmäisen palkintosijoituksensa Renault’lla napanneen Daniel Ricciardon ensi kaudella. Aussi siirtyy brittitalli McLarenille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toni Vilander kertoo, mitä Super Formula -sarja vaatii Rovanperältä – ”Siinä pitää olla maltillinen”
- Audin F1-projekti etenee vauhdilla – uusi auto radalla jo perjantaina
- Max Verstappenin luottomies jatkaa Red Bullilla
- Kalle Rovanperä pääsi irti formuloissa – näin suomalaiselle kävi testeissä
- IS: Kalle Rovanperän tilanteesta rohkaiseva päivitys
- Isack Hadjar jättimäisen haasteen edessä – sääntöuudistukset voivat auttaa nuorukaista
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- Kaikki Ralli SM-kaudesta 2026
- Racing Bulls varoittaa tulokaskuskiaan F1-sarjan haasteista
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- Osa moottorivalmistajista löysi porsaanreijän – Ferrari suunnittelee protestia
- Valtteri Bottaksen uralle uusi alku – tarjolla ykköskuskin paikka
- Näin näet Tunturirallin 2026 – aikataulu, erikoiskokeet ja mistä katsoa
- Näin näet Monte Carlon MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Kalle Rovanperä pääsi irti formuloissa – näin suomalaiselle kävi testeissä
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- Toyota räväytti – tässä tulevan kauden päivitetty väritys
- IS: Kalle Rovanperän tilanteesta rohkaiseva päivitys