F1-tähti Daniel Ricciardo ei aio hiljentyä rasismin suhteen – ”Hiljeneminen on pahempaa, kuin kritiikki toimintaamme vastaan”

Kuva: Getty Images
Renault’n veteraanikuljettaja Daniel Ricciardon mukaan hiljeneminen rasismista sekä muista vaikeista puheenaiheista on pahempaa, kuin kritiikki mielipiteitä vastaan. Aussin kasvosuojassa lukee ”tasa-arvo”, minkä Ricciardo toivoo ajavan viestiä eteenpäin.
Vaikka Ricciardon mielipiteet ovat julkisia, ei hän silti oleta kaikkien seisovan hänen kanssaan samalla puolella. Varsinkin sosiaalisessa mediassa aussi on saanut paljon kuraa kannanotoistaan.
– Yritän olla lukematta niitä liikaa, koska 95 prosenttia jutuista on yleensä positiivista, mutta se viisikin prosenttia riittää suututtamaan sinut täysin, Ricciardo kommentoi Autosport.comille.
– Ja trollit tulevat aina olemaan siellä, maailmassa ei voi saada valitettavasti täyttä suostumusta keneltäkään.
Ricciardon kasvomaskin viesti on peräisin japanilaiselta tennispelaajalta Naomi Osakalta, jonka maskista löytyy sama teksti. Ricciardon mukaan on hienoa, että maailmalla ollaan opittu keskustelemaan vaikeistakin aiheista. Aussilla oli kyseisen asian kanssa itsekin ongelmia vuoden alussa.
– Minulla oli vaikeuksia puhua näistä asioista aikaisemmin. Näihin asioihin vaikuttaminen, olkoot se sitten rasismiin tai mielenterveyteen liittyviä juttuja, voi olla aluksi pelottavaa.
– Mutta jos tunnet asiaa tai liikettä kohtaan vahvasti, olet valmis tekemään sen työn ja haastamaan itseäsi. Näissä asioissa suurin ongelma on hiljeneminen, varsinkin jos sinulla on alusta puuttua vaikeisiin asioihin. Joten jos sinulla on ääni, joka tavoittaa ihmisiä, käytä sitä, Ricciardo päättää.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- Christian Horner Ferrari-huhuissa – tuulinen pesti jälleen vaakalaudalla
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa