F1:n massiivinen sääntöuudistuspaketti siirtymässä vuodella – Ferrari näytti vihreää valoa viimeisenä tallina
Kuva: Getty Images
Formula 1:n uudet säännöt ovat lykkääntymässä vuodella. Uutisoimme aiemmin torstaina tallien neuvotelleen uudistusten siirtämisestä vuodella koronaviruksen aiheuttamien viivästyksien ja ongelmien takia.
Yhdeksän tallia puolsi sääntöuudistusten lykkäämistä vuodella, kun tallipomot keskustelivat asiasta keskenään videopalaverissa. Vain Ferrari empi, mutta nyt italialaistalli on hypännyt muiden kelkkaan.
– Pidämme (uuden) videopalaverin muiden tallien, F1:n ja FIA:n kanssa ja keskustelemme koronaviruksen vaikutuksesta tähän ja seuraavaan kauteen, Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto sanoi F1:n virallisten sivujen mukaan.
– Meidän on arvioitava tarkasti jokainen yksityiskohta, jos meidän ei tarvitsisikaan miettiä kauden 2021 teknisten sääntöjen siirtämistä. Joka tapauksessa Ferrari on valmis ottamaan vastuun päätöksestä, joka on tehtävä lajin etua ajatellen. Nyt ei ole aikaa itsekkyydelle tai taktikoinnille, Binotto jatkoi.
F1-sarjaan on suunniteltu merkittävät muutokset ensi kaudesta alkaen. Autojen aerodynamiikka muuttuu merkittävästi, minkä seurauksena kisoihin toivotaan tulevan lisää mielenkiintoa. Teoreettisella tasolla ohittamisen pitäisi olla jopa kymmenen kertaa helpompaa uusilla autoilla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”