Lähde: Lewis Hamilton ja Valentino Rossi vaihtavat menopelejään – MotoGP-tähti F1-auton rattiin, Hamilton kokeilee rajojaan kaksipyöräisellä
Kuva: Getty Images
Moottoriurheilumaailman supertähdet Lewis Hamilton ja Valentino Rossi ajavat toisensa työkaluja ensi viikolla Abu Dhabissa, uutisoi Racefans-sivusto.
Tämä tarkoittaa sitä, että F1-maailmanmestari Hamilton ottaa tuntumaa Rossin MotoGP-pyörään, kun taas Yamahan italialaistähti ajaisi Hamiltonin Mercedeksellä.
Vaihtokauppa, josta huhuilimme ensimmäisen kerran jo yli puoli vuotta sitten, olisi kaksikon yhteisen sponsorin Monster Energyn masinoima.
Asialle ei ole vielä annettu virallista varmistusta, mutta sen odotetaan tulevan julki pian. Hamiltonin kommentit kielivät vahvasti tapahtuman toteutumisesta.
– Odotan tapahtumaa innolla. Olen ajanut moottoripyörillä pari vuotta, mutta radalla olen ajanut niillä vain muutaman päivän verran. On todella upeaa nähdä myös Valentinon kaltainen lajilegenda minun autossani.
Seitsemän MotoGP-luokan mestaruutta voittanut Rossi on ajanut F1-autolla aiemminkin. Hänestä povattiin hetken aikaa jopa Ferrarin kisakuljettajaa viime vuosikymmenellä, kun testirupeama antoi rohkaisevia näyttöjä. Rossi on myös ajanut muutaman rallikilpailun, jopa WRC-tasolla.
Paljastus: MotoGP-legenda Valentino Rossin F1-testi sai jopa Michael Schumacherin haukkomaan henkeään
LUE MYÖS:
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Mykistävää ylivoimaa – George Russell paalulle, MM-kärki Kimi Antonelli seinään
- Max Verstappen kiilasi kärkeen – Lance Strollilta alokasmainen virhe
- F1-kauden päätöskilpailu vaihtumassa – järjestäjille näytettiin vihreää valoa
- SM-rallikauden finaalissa riittää jännitettävää
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- MM-rallien tv-lähetyksiin F1:stä tuttu uudistus
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi