Red Bull -pomo kommentoi Max Verstappenin kohua Meksikon F1-aika-ajoissa
Kuva: Getty Images
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner harmitteli kuskinsa Max Verstappenin rangaistukseen menetettyä paalupaikkaa Meksikon GP:ssä.
Energiajuomayhtiön hollantilaistähti taisteli tiensä Meksikon vaiheikkaiden aika-ajojen päätöshetkillä nopeimpaan kierrosaikaan.
Paalupaikkaa ehdittiin jo tuulettaa kovasti Red Bullin leirissä. Ilo jäi kuitenkin lyhyeksi, sillä tuomaristo lätkäisi Verstappenille illalla rangaistuksen, joka vei paalun miehen käsistä.
Verstappenin tuomittiin ajaneen paalukierroksensa keltaisten lippujen aikana Valtteri Bottaksen rajun ulosajon jälkeen. Kierrosajan parantaminen lippujen aikana on F1:n säännöissä kiellettyä.
Vaikka Horner ymmärsikin tuomarien perusteluja ratkaisulleen, oli tallipomo ymmärrettävän harmissaan tapauksesta.
– Max teki ilmiömäisiä suorituksia läpi aika-ajojen. On suuri sääli, että Max on hävinnyt paalupaikkansa ja aloittaa nyt neljänneltä sijalta, englantilainen sanoi lehdistölle.
– Meillä on kuitenkin melko vahvat asemat kisaan. Rata-asema on tärkeää täällä, sillä ohittaminen ja toisen auton seuraaminen on hyvin hankalaa tällä radalla. Nyt katsotaan, mitä sunnuntai tuo, Horner linjasi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Max Verstappen menettää legendaarisen kisainsinöörinsä kilpailijatallille – hollantilaisen Red Bull -ura lähestyy loppua?
- Nyt se paljastui: tässä on Janni Hussin korvaaja!
- F3-kausi 2026: Tuukka Taponen, kisat ja televisiointi
- Janni Hussille riitti: laukoi suorat sanat kriitikolle
- Red Bull -pomo myöntää karun tosiasian – viime vuoden päätös maksaa kovaa hintaa
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- EM-ralli 2026: TV, kisakalenteri, suomalaiset
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Enni Mälkönen lähti ”pakoon” – julkaisi vangitsevia somekuvia
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- F1-tähti lipsautti: Ferrarille suuri etu uudesta F1-säännöstä – talli uusi mestarisuosikki?
- F1-suosikki paljastaa: Entinen huippukuski ei lopettanut uraansa omasta päätöksestä
- Lewis Hamilton paljastaa, mitä Ferrarilla toisteltiin vaikealla kaudella