”Heikki Kovalainen ansaitsee parempaa F1-faneilta” – tämä kaksi vuotta vanha puolustuspuhe toimii edelleen
Kuva: Getty Images
Heikki Kovalainen täyttää tänään 38 vuotta. SuomiF1 onnittelee GP-voittajaa!
2007-2013 111 GP-starttia ajanut Kovalainen ei koskaan saavuttanut urallaan sitä menestystä mitä häneltä odotettiin. Yksi voitto ja paalupaikka olivat kaukana miehen todellisesta potentiaalista.
[readmore from=”historia”]
Suomalaismenestykseen tottunut kansamme on aina suhtautunut Kovalaiseen omiin silmiini hieman hämmentävästi. Kyllä, hänen epäonnensa ja alistamisensa McLarenilla muistetaan kyllä, mutta silti hänestä puhutaan aina hieman vinoillen. Parasta suomalaista F1-kuskia kysyttäessä Kovalaisen nimi kirjoitetaan nauruhymiön kera, samoin hänen nimensä nostetaan esille tuoreita kuljettajasiirtoja spekuloitaessa.
En minä jeesustelemaan aiheella ala, kunhan ihmettelen. Onhan kyseessä kuitenkin pitkän uran F1-sarjassa tehnyt GP-voittaja.
Kaksi vuotta sitten julkaistu ”puolustuspuheenvuoro” on edelleen ajankohtainen Kovalaisesta puhuttaessa. Varsinkin kauden 2008 muisteleminen korpeaa edelleen. Melkeinpä vannon, ettette edes muistaneet kaikkia jutussa luettelemiani Kovalaisen kokemia takaiskuja kyseiseltä kaudelta. Mitä jos edes osa luetelluista asioista olisi jäänyt toteutumatta?
Kommentti: Heikki Kovalainen, ansaitset parempaa – puolustuspuheenvuoro suomalaisten parjaamalle ”Nicemanille”
Kovalaisen kanssa läheisesti työskennellyt Matt Bishop tuntee formulamaailman metkut. Ja kun mies kehuu ”Nicemania”, on meidän syytä ottaa opiksi.
Heikki Kovalaisen F1-ura ei tyydyttänyt faneja, mutta asiantuntija ei tästä välitä: ”Hän voi aina esittäytyä ylpeästi olevansa GP-voittaja”

LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- MM-rallin osallistujat julki – 42-vuotias konkari tekee paluun pääluokkaan
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Saudi-Arabian GP – F1 | Uutiset, rata, kisaviikonloppu peruttu
- Bahrainin GP – F1 | Uutiset, kisaviikonloppu peruttu
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Mitta täynnä: Max Verstappen pohtii F1-uransa päättämistä
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Red Bullilla kuohuu: Max Verstappenin käytös ei saa tallin hyväksyntää
- Japanin GP:n avausharjoituksissa tuttu marssijärjestys – Suzukan rata osoitti haasteellisuutensa
- Kommentti: Onko tässä mitään järkeä? F1-kuskit taistelevat luontoaan vastaan