Tätä ei voi katsoa herkistymättä: F1-legendalta koskettava ele sairaalle vaimolleen – ojensi kukan autonsa ohjaamosta
Jackie Stewart, formula ykkösten kolminkertainen maailmanmestari ja yksi lajin kaikkien aikojen suurimmista kuljettajista, osoitti suuruutensa Goodwoodin Festival of Speed -tapahtumassa viikko sitten.
Aikakautensa parasta kuljettajaa kunnioitettiin ajotapahtumassa näkyvästi. Skotti ajoi itse vanhaa Tyrrel-autoaan, perässään joukko muita kuljettajia, jotka ohjastivat hänen vanhoja menopelejään.
Stewart on merkittävä henkilö F1-historiassa paitsi ajotaitojensa vuoksi, mutta myös muiden tekojensa ansiosta. Hän oli raivokas turvallisuuden puolestapuhuja aikakaudella, jolloin kuljettajia menehtyi tai loukkaantui lähes joka viikonloppu. Stewartia on pitkälti kiittäminen siitä, että F1 muutti suhtautumistaan turvallisuuteen.
Stewart oikeutetusti mukana: TOP10 F1-historian merkittävimmät henkilöt
Stewart muutti F1-kuljettajien vaatimuksia, tuoden varikolle aivan uudenlaisen ammattimaisuuden. Yhdessä vaimonsa Helen Stewartin kanssa hän ei jättänyt mitään sattumanvaraan, ja juuri siitä syystä hänestä tuli aikakautensa paras kuljettaja.
Jackie ja Helen ovat pitäneet yhtä yli 50 vuotta. Formulamaailman takavuosien hallitsijaparia on kohdannut kuitenkin suuri suru, sillä Helen Stewart sairastaa pitkälle edennyttä dementiaa. Jackie Stewart onkin käyttänyt PR-arvoaan hyödyksi pyrkiessään tukemaan erilaisia dementiasäätiöitä ja tutkimuksia.
Goodwoodissa nähtiin sydämiä sulattanut hetki, kun Stewart pysähtyi hetkeksi radan varteen. Paikalle saapui pyörätuolissa istunut Helen, jolle Jackie ojensi kukan autostaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Herkullinen vihjaus tulevaisuuden F1-myllyistä – “1200 hevosvoiman megamoottorit”
- Nyt tuli rajua tekstiä – entinen F1-tähti vaatii Max Verstappenille ajokieltoa
- Milloin jysähtää jättipotti? Podcast: Jari-Matti Latvalalta kova arvio Sami Pajarista
- Palaako Ott Tänak rallin MM-sarjaan? Toyota-pomolta suorat sanat
- Valtteri Bottaksen ja tallikaverin välinen video leviää – ”Vielä komeakin”
- F1-tähti latasi suoraan sääntöfarssista: ”Käytännössä ihan samanlaisia kuin ennen”
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- Valtteri Bottas saavutti merkittävän merkkipaalun – Mercedekseltä lyhyt kuittaus
- Viaplay: Valtteri Bottakselta raju avautuminen – ”Maku lähti koko lajista”
- FIA-pomolta paljastus: F1-sarja palaa V8-moottoreihin
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Viaplay: Valtteri Bottakselta raju avautuminen – ”Maku lähti koko lajista”
- Kimi Antonelli sanoi yhden sanan – ja Kimi Räikkönen nousi heti mieleen
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Sääntöviilaukset eivät vakuuttaneet McLaren-tähteä – ”Akustosta on päästävä eroon”
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Sää sotki suunnitelmat: Miamin osakilpailu alkaa kolme tuntia aiemmin
- Palaako Ott Tänak rallin MM-sarjaan? Toyota-pomolta suorat sanat