Autosport julkaisi F1-kuskien arvosanat Itävallasta – Kimi Räikköselle kauden paras, Bottakselle ymmärrystä
Kuva: Getty Images
Autosport on julkaissut arvosanat Itävallan GP:stä. Täyden kympin suorituksia nähtiin, suomalaisillekin jaettiin kunniaa avokätisesti.
Kisan voittaja Max Verstappen sai ansaitusti täyden kympin. Edes hollantilaisen heikko startti ei saanut raadilta risuja. Toinen kympin suorituksen mies oli McLarenin Carlos Sainz, joka nousi viimeisestä ruudusta kahdeksanneksi.
[readmore from=”itävallan gp”]
Näkökulma: Itävallan GP paljasti F1-kuskien asenneongelman – porsaanreikä pitää tilkitä
Alfa Romeon Kimi Räikkösen avauskierros oli upea. Jo aika-ajoissa säväyttänyt suomalainen sai ansaitusti kiitettävän yhdeksikön arvosanakseen. Saman arvosanan saivat myös Charles Leclerc ja Lando Norris. Kyseessä oli Räikkösen kauden paras arvosana. Aiemmin suomalainen oli saanut viisi kertaa arvosanan kahdeksan.
– Potentiaalisesti raaka vauhti ei ollut samalla tasolla tallikaverin kanssa, mutta suoriutui paremmin aika-ajoissa. Kisassa olisi saattanut olla saumat Sainzia vastaan, lehti arvioi.
Valtteri Bottas sai kasin, mutta tallikaveri Lewis Hamilton vain tyydyttävän seiskan.
– Jälleen yksi vakuuttava viikonloppu Bottakselta huolimatta auton tarjoamista rajoitteista. Ei olisi pystynyt parempaan.
LUE MYÖS: SuomiF1-sivuston oma topit ja flopit -listaus Itävallan GP:stä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä