Ecclestone takaisin? Max Verstappenilta ratkaisu F1-sarjan poliittisen umpisolmun avaamiseksi
Kuva: Getty Images
Max Verstappenin mielestä F1-sarja kaipaa vahvaa johtajaa luovimaan lajin läpi sen nykyisestä ongelmavyyhdistä.
Red Bull -kuskin mielestä sarja on ajautunut umpikujaan päätöksenteon suhteen, kun valta on jakaantunut liian laajalle joukolle, joka ei pääse yksimielisyyteen mistään. Verstappenin mielestä on ollut virhe antaa talleille päätöksentekovaltaa lajin tulevaisuudensuunnitelmista.
– Kaikki ajattelevat vain omaa etuaan. Mercedes on tyytyväinen nykytilanteeseen, muut taas eivät. Ongelma on valtapolitiikka, kun tietyt tallit käyttävät Mercedeksen ja Ferrarin moottoreita ja joutuvat täten tottelemaan heidän käskyjään. Kaikessa on mukana aivan liikaa politiikkaa. Siksi lajissa pitäisikin olla vain yksi henkilö, joka määräisi mitä tehdään, Verstappen kertoo motorsport.comille.
Liberty Media hankki sarjan omistukseensa siirtäen Bernie Ecclestonen syrjään lajin johdosta kauden 2016 päätteeksi. Ennen sitä Ecclestone johti sarjaa yksinvaltiaan tavoin lähes 30 vuotta.
LUE LISÄÄ: F1-historian kymmenen merkittävintä henkilöä – ykköseksi vain yksi vaihtoehto
Näin F1 kasvoi maailman suurimmaksi autourheilusarjaksi – tässä ovat merkittävimmät hetket sarjan historiassa
LUE MYÖS:
- Charles Leclerc oli jälleen nopein Austinissa
- Suomalaislupaus väläytti vauhtiaan Rally2-autolla – lupaava alku Portugalin EM-rallissa
- Charles Leclerc Austinin avausharjoitusten nopein
- Petter Solberg paljasti yksityiskohdan Oliverin dramaattisesta ulosajosta – ”Auto ei käyttäytynyt enää samalla tavalla”
- MM-sarjan uuden aikakauden auto nähdään ensimmäistä kertaa rallissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Max Verstappen lähettää terveiset kriitikoille – ”Voitte painua v*****n”
- Red Bull -kuskilta kova väite Ferrarista: Lewis Hamiltonilta välitön tyrmäys
- Sami Pajarilta suoraa puhetta viime kauden epäonnistumisesta – ”Se oli henkilökohtainen katastrofi”
- Lando Norris otti opikseen – näin hän kommentoi Singaporen GP:n tapahtumia
- Legendaarinen talli takaisin rallin MM-sarjaan? Nyt käytiin merkittävät keskustelut
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Toyotan valtakaudelle halutaan loppu – Fordilta kova tavoite
- Kartanlukija vaihtuu – M-Sportin kaksikon yhteistyö päättyi
- Sergio Pereziltä karu paljastus hänen ja Valtteri Bottaksen tilanteesta – ”Tilanne on epäreilumpi”
- F1-tallit uudistavat autojensa ulkoasuja – katso Yhdysvaltain GP:n erikoisväritykset
- ”Miksi ihmeessä tätä tehdään?” Red Bull -kuski lyttäsi päätöksen sprinttikisoista
- Robin Räikkönen kruunattiin mestariksi!