F1-sarjan johtaja ei katsonut hyvällä kisajärjestäjien temppua – kohahduttanut julkitulo vain päivää ennen tapaamista
Kuva: Getty Images
F1-sarjan toimitusjohtaja Chase Carey ei ollut mielissään saadessaan kuulla kisajärjestäjien kritisoivan sarjaa.
Kisajärjestäjät toivat julki avoimen huolensa sarjan tulevaisuudesta ja sen kehityssuunnasta. Julkitulo tapahtui vain päivää ennen kuin kisajärjestäjien ja F1-sarjan omistavan Liberty Median oli tarkoitus palaveerata samasta asiasta.
Carey ei ollut mielissään tavasta, jolla kisajärjestäjät hankkivat itselleen huomiota aiheista, joita olisi käsitelty joka tapauksessa suljettujen ovien takana.
Analyysi: F1-korttitalo luhistumassa – sarjalla ratkaistavanaan ongelma toisensa perään – mikä kaikki on pielessä?
– Kaikki heidän esiin nostamansa asiat olivat kokouksessa agendalla. On hieman omituista, että he halusivat silti tehdä asiasta julkisen lähettämällä medialle kirjeen vain päivää ennen kokousta, Care totesi ESPN:lle.
Usean kisajärjestäjän sopimus umpeutuu tulevan kauden jälkeen. Tiistaina uutisoitiin Azerbaidzhanin GP:n jatkosta, mutta esimerkiksi Britannian, Italian, Saksan ja Meksikon osalta nykyinen sopimus on viimeistä laatuaan.
Carey ymmärtää julkitulon olleen halu neuvotella kisajärjestäjille paremmat edut omalta kannalta katsottuna.
– 21 kisan joukosta löytyy aina joitakin, jotka löytävät valittamista. Kokouksessamme yhteishenki oli kuitenkin erittäin hyvä, ja saimme runsaasti tukea kaikilta. Laji on huomattavasti paremmassa asemassa kuin pari vuotta sitten, ja etenemme oikeaan suuntaan, Carey toteaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen