Ylivoima loppumassa? Tallipomolta raju ennustus uusien F1-sääntöjen vaikutuksista kärkitalleihin
Kuva: Getty Images
Renault’n uusi johtaja Marcin Budkowski uusien aerodynamiikkasääntöjen johtavan F1-sarjan kärkitallien suorituskyvyn romahdukseen.
Ohitusten vähyys yhdistettynä Mercedeksen ja Ferrarin ylivoimaan on ollut myrkkyä formuloiden mielenkiinnolle.
Kilvanajon kuihtumisen taustalla on monien mielestä ollut aerodynaamisten osien kehitys, jonka on katsottu edenneen liian pitkälle.
Huippuunsa muotoillut etu-ja takasiivet tekevät autoista käytännössä äärimmäisen vaikeita ohittaa.
Täksi vuodeksi sääntöjä päätettiin uudistaa suuresti. Autojen siipiä yksinkertaistetaan siten, että ne tuottavat jatkossa vähemmän downforcea eli pitovoimaa.
Renault-jehu uskoo sääntöjen mullistavan F1-tallien voimasuhteita. Ero downforcen määrässä on havaittu myös ranskalaistallinkin testeissä.
– En kerro teille tarkalleen, missä olemme menossa, mutta [downforcen] menetys oli alussa merkittävä. On vaikea sanoa, missä muut ovat, mutta henkilökohtaisesti uskon suurien ja parhaiden tallien menettävän enemmän suorituskykyä, Budkowski arvioi Motorsportille.
Budkowski ennustaa uudistuksen verottavan rankimmin juuri huipputalleja, jotka olivat virittäneet aerodynamiikkaosansa aivan huippuunsa.
– Heillä oli nopeammat autot, jotka olivat siis myös paremmin optimoituja. Kaikki oli tarkemmin säädettyä ja optimoitua. He ottavat nyt siis suurimman askeleen taakse päin.
– Toki heillä on myös paremmin kykyä palautua, sillä heillä on suuremmat rakenteet ja enemmän resursseja. Minulla on tuntuma, että ero kärkitallien ja keskikastin välillä kaventuu, Renault-pamppu pohti.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Red Bull vahvisti jättiuutisen – yli 20 vuoden tarina päätökseensä
- Valtteri Bottas ei jäänyt lomailemaan – työt Cadillacilla alkoivat välittömästi
- Jättiyllätys: Tommi Mäkinen tekee paluun WRC-auton rattiin
- Red Bull jälleen suurten muutosten äärellä – Max Verstappenin luottomies lähtökuopissa
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin
- Valtteri Bottas ei jäänyt lomailemaan – työt Cadillacilla alkoivat välittömästi
- Vahvistus: Esapekka Lappi tekee paluun rallin MM-sarjaan!