Voiko F1-kuskilla tämän osuvampaa nimeä olla? Syntymäpäiväsankarin lähtö F1:stä tapahtui värikkäästi

Ei nimi miestä pahenna, jos ei mies nimeä. Aina yhtä hämmentävä sanonta, mutta Scott Speedin tapauksessa hyvin osuva.
Tänään 36 vuotta täyttävä jenkkikuski Speed ei ehkä tehnyt mitenkään häikäisevää uraa formula ykkösissä, mutta nimensä ansiosta hänet muistavat taatusti kaikki formuloita reilut kymmenen vuotta sitten seuranneet.
Speedin ja tallijohdon välit tulehtuivat täysin, ja joidenkin pheiden mukaan niitä selviteltiin jopa nyrkein.
Toro Rossolla 2006 ja 2007 ajanut Speed jäi F1-karkeloissa ilman pistesijoituksia, ja ura Red Bullin junioritiimissä loppui ennenaikaisesti vähintäänkin värikkäissä merkeissä. Speedin ja tallijohdon välit tulehtuivat täysin, ja joidenkin pheiden mukaan niitä selviteltiin jopa nyrkein. Lopulta Speed sai lähteä, eikä hän säästellyt kommenteissaan haukkuessaan koko Toro Rosson tallin täysin lyttyyn.
[readmore from=”artikkelit”]
Speedin tilalle talliin nousi muuan nuori Sebastian Vettel. Loppu on, kuten sanotaan, historiaa.
Speedin ura ei kuitenkaan päättynyt tähän. Ura jatkui Amerikan mantereella, jossa hän on ajanut NASCAR:ia, IndyCaria ja rallicrossia. Viimeksi mainitussa hän on jopa voittanut useita mestaruuksia.
Mutta tunteet kuumenevat edelleen. Mies sai reilu vuosi sitten ajokiellon virtuaalikisoihin toistuvien sikailuiden myötä. Lue lisää hämmentävästä episodista täältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Max Verstappen taikoi kanin hatusta – hallitsevalta mestarilta uskomaton veto
- Monzaan luvassa hurja paalutaisto – päätösharjoituksessa minimaaliset erot
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Ferrarilla unelma-alku Monzassa – punaiset liput häiritsi ajoja
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Tuukka Taposen kausi huipentuu Monzan vauhtitemppeliin – tässä Italian GP -viikonlopun lähetysajat
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Mestaruustaisto taputeltu? Näin Lando Norris kommentoi jättipettymystään
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- F1-tähti tulistui saamastaan rangaistuksesta – ”Aina sama kaveri”
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen