SuomiF1-sivuston joulukalenteri, luukku 4: F1-kuskeina nähty melkoisia partaveikkoja – joulupukkikin olisi ylpeä
Kuva: Getty Images
Valkopartainen punanuttuun pukeutuva mieshahmo on joulun tunnetuimpia henkilöitä. SuomiF1-sivuston tämän päivän luukussa tutustutaan F1-varikon henkilöihin, joille parrakkaan hahmon esittäminen kävisi luonnostaan.
Joulukalenterin aiemmat luukut voi käydä aukomassa täältä.
Nick Heidfeld
Aloitetaan kevyellä karvoituksella. ”Quick-Nickin” parta on kunnioitettava, mutta jouluisaksi turhan tumma.
Daniel Ricciardo
Jouluaattona sattui syntymään muuan Lemmy Kilmister. Rocklegendan oma partavarustus oli yhtä katu-uskottava kuin muusikko itsekin. Daniel Ricciardon vuoden 2014 USA:n GP:ssä esittelemä partamuoti on erinomainen kunnianosoitus miehelle.
Henri Pescarolo
F1-sarjassa 1970-luvulla ajanut Henri Pescarolo aloitti kokonaamaparran kasvatuksensa perin käytännöllisistä syistä. Hän halusi piilottaa kasvojensa palovammat, jotka olivat seurasta tuosta moottoriurheilun vaarallisesta ajanjaksosta.
Hurjat 33 kertaa Le Mansin 24 tunnin ajon osallistuneen ja sen neljästi voittaneen ranskalaisen parta on tätä nykyä pitkä ja harmaa, kuin aidolla joulupukilla.
John Watson
John Watson ei kelpaisi enää listalle, sillä parta lähti jo vuosikymmeniä sitten. Tarina siitä täytyy kuitenkin kertoa.
Kilpaillessaan Pensken tallissa komean parran tuolloin omistanut Watson lupasi ajella naamansa sileäksi, jos hän pystyisi nappaamaan parhaimmillaankin keskikastissa roikkuneen tallin autolla voiton.
Tallipäällikkö Roger Pensken suureksi iloksi kauden 1976 Itävallan GP:ssä tämä pieni ihme toteutui. Sunnuntaina juhlittiin kisan voittoa ja lauantaina Watsonin parratonta kuontaloa.
Harald Ertl
Tämä kuva ei tee oikeutta kenties koko F1-sarjan historian komeimmalle parralle. Herrasmieskuski Ertl muistetaan paitsi Niki Laudan hengen pelastamisesta, myös päheästä naamakarvoituksestaan.
Toimittajanakin työskennellyt Ertl täydensi muhkean partansa tyylitellyillä ja vahatuilla viiksillä, joista jopa Daimlerin ja Mercedeksen pääjohtaja Dieter Zetsche olisi ylpeä.
Bernie Ecclestone
Valkoparta vanha ukki! F1-sarjan monikymmenvuotinen johtaja on hankkinut paikan tältä listalta vasta tämän vuoden aikana. Joulupukiksi väri on kerrasta oikea, nyt vain kasvattelemaan sitä, ja jälki on täydellistä.
LUE MYÖS:
- EK15: Huima voittotaistelu käynnissä – Hyundai-kuskille murskaava takaisku
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea