Force Indian tallipomo perusteli omaperäistä Venäjän GP:n kuskirulettiaan – ”Meidän oli kokeiltava sitä”

Force Indian talli käski kuskikaksikkoaan Esteban Oconia ja Sergio Pereziä vaihtamaan paikkojaan jopa kahdesti peräkkäin Venäjän osakilpailussa. Tallin päällikkö Otmar Szafnauer kertoi halunneensa kokeilla omaperäisen vedon vaikutusta tallinsa iskuasemiin.
Oconia määrättiin tekemään tilaa tallitoverilleen, jotta Perez voisi kokeilla Haasin Kevin Magnussenin kimppuun hyökkäämistä.
Meksikolaiskuski ei kuitenkaan yltänyt ohitusvauhtiin Sotshin radalla, jossa vastustajan seuraaminen läheltä on äärimmäisen haastavaa. Tallipomo Szafnauer käski Pereziä antamaan sijoituksensa takaisin Oconille.
Jenkkikonkarin mukaan erikoisen ratkaisun taustalla oli halu ravistella pakkaa ja antaa Perezin kokeilla onneaan ohituksen kanssa. Szafnauer ei halunnut jättää vaihtoehtoa käyttämättä tilanteessa, jossa ei ollut mitään menetettävää.
– Eihän sitä ennen, kun kokeilee, joten mistäpä sen tietäisi? Meidän oli kokeiltava sitä. Jos se olisi toiminut, tilanteemme olisi ollut parempi. Niin kannattaa aina tehdä, jos se ei haittaa asemaasi, tallipamppu perusteli päätöstään Racefansille.
Lähde: Racefans
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”