Ferrari uhmaa jälleen FIA:ta – asensi autoonsa taas sääntöjä kiertävän virityksen
Ferrari oli asentanut autoonsa Singaporessa yläilmanottoaukon jäähdyttimen, jonka osat peittävät sääntöjen vastaisesti auton onboard-kameran.
Maranellolaiset saivat aiemmin FIA:lta noottia käytettyään jääpussia kameran tukkeena aiempina kisaviikonloppuina. Autourheilun kattojärjestö kielsi pian vastaavan tempun kaikilta talleilta.
F1-sarjan sääntöjen mukaan autojen onboard-kameroita ei saa peittää. Kaikkien autojen kameroiden kuvasyötteet on kaikkien tallien käytettävissä, ja niiden seuraaminen on merkittävä osa kisojen keskellä tapahtuvaa taktiikkapeliä.
Ferrari on kuitenkin pyrkinyt kiertämään kamerasääntöä mitä mielikuvituksellisemmilla tavoilla estääkseen kilpailijoita näkemästä autonsa ohjaamoa ja ohjauspyörän asetuksia. Aiemmin kamera tukittiin jääpussilla ja Monzassa sen tilalla oli sateenvarjo.
Nyt italialaiset olivat keksineet asentaa auton ohjaamon ylle yläilmanottoaukon jäähdyttimen, johon kuuluvat ulokkeet peittävät suuren osan onboard-kameran näkymästä.
Talli aikoo mitä luultavimmin perustella viritystään sillä, että muutkin tallit käyttävät yläilmanottoaukon jäähdyttimiä. Ferrari kuitenkin tavoittelee todennäköisesti oman laitteensa muotoilulla taktista etulyöntiasemaa.
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Lando Norris myönsi katuvansa sanomisiaan – antoi nyt kuitenkin suoran arvion Mercedes-kuljettajista
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä
- F1-kuski sai 13 000 tappouhkausta – FIA-pomo vaatii toimia
- Sergio Pérez sai jättisopimuksen – Valtteri Bottaksen tilanne auki
- Valtteri Bottakselle huonoja uutisia: Korvaajaehdokkaan F1-lupa varmistumassa
- Takamoto Katsuta asetti kovan tavoitteen kaudelle 2027
- F1-sarjalta paljastus: kuljettajalle peräti 80 lähtöruudun rangaistus sunnuntain kilpailuun
- Rengasjätti suunnittelee yllätyspaluuta F1:een
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Valtteri Bottaksen tallikaveri rehellisenä – F1-ura tulossa päätökseen?
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Lähde: F1-lupauksen sopimusneuvottelut vaikeuksissa – palkkavaatimus liikaa tallille
- Valtteri Bottaksen kisa päättyi taas keskeytykseen – tallilla riittää selvitettävää
- F1-mestaruus voi ratketa jo ennen viikonlopun kilpailua: Tästä on kyse
- Suomalaislupaus väläytti vauhtiaan Rally2-autolla – lupaava alku Portugalin EM-rallissa