Saksan rallin voiton napannut Ott Tänak kertoi kisaviikonlopun vaikeuksistaan
Kuva: Getty Images
Toyotan rallitallin virolaistähti Ott Tänak nappasi Saksan MM-rallin voiton. Huippukuski kuitenkin myönsi, ettei voitto lähtenyt matkaan ilmaiseksi.
Vaikka Toyota-kuski hallitsikin Saksan rallia miltei alusta saakka, haastoi Fordin tähtipilotti Sebastien Ogier miestä vielä aiempaakin raivokkaammin.
Tänak kertoi rallin jälkeisessä tiedotustilaisuudessa joutuneen antamaan kaikkensa Yariksensa ratissa pysyäkseen ranskalaismestarin edellä.
– Se oli selvästikin todella, todella rankka viikonloppu. Meillä oli massiivinen taistelu Sebin [Ogier] kanssa heti ensimmäisestä etapista lähtien. Hän puski niin kovaa, Tänak päivitteli.
– Oloni oli varma ensimmäisenä päivänä, mutta olin hieman vaikeuksissa lauantaiaamuna. En ollut enää yhtä mukavassa tilanteessa. Olen varma, että Seb näki sen ja haastoi minua kovaa. Se oli todella vaikeaa, Tänak myönsi.
Kaksi voittoa putkeen napannut tähtikuljettaja kertoi saaneensa lisää positiivista virtaa Tommi Mäkisen johtaman Toyotan tallin mekaanikkojen tekemistä parannuksista autoon huoltotauoilla.
– Minun oli kerättävä itseni ja pidettävä vauhtiani yllä. Tulimme huoltoon ja kaverit onnistuivat parantamaan autoaan. Iltapäivällä minulla oli parempi vire ja tunsin oloni todella varmaksi autossa.
– Sitten Seb teki pienen virheen ja rikkoi renkaansa. Se tarkoitti isoa eroa meille, Tänak kertasi.
LUE MYÖS:
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Sami Pajari löysi vauhdin – Oliver Solbergilla yllättävä kohtaaminen erikoiskokeella
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- MM-rallitähtien pitkä odotus päättymässä? – ”Se olisi hieno paikka kilpailla”
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Toyotan nuori virolaislupaus hämmästyttää ralliväkeä – ”Samanlaista lahjakkuutta kuin Kalle Rovanperällä”
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne
- Jari-Matti Latvalalle murskavoitto – kilpakumppanit jäivät minuuttikaupalla