Nousua tekevä F1-talli pumpannut valtavasti rahaa projektiinsa – ymmärrystä sijoituksen tuotolle
Kuva: Getty Images
Kaudeksi 2016 paluun formula ykkösiin tehdastallina tehnyt Renault on rakentanut nousuaan takaisin huipulle maltilla. Tallin tekninen johtaja Nick Chester kertoo ranskalaismerkin panostaneen lajiin hurjasti viime vuosina.
Ostaessaan konkurssikypsän Lotus-tallin joutui Renault rakentamaan koko organisaationsa lähes nollista. Henkilökunta sekä infrastruktuuri olivat kärsineet Lotuksen viimeisten vuosien talousvaikeuksien aikana, ja se näkyi tehdastallin ensimmäisen kauden suorituksissa.
Tahti on kuitenkin parantunut jatkuvasti. Tällä kaudella Renault on kiinnittänyt itsensä jo vankasti keskikastin kärkitaistoon, mutta etumatkaa kolmeen suureen on edelleen runsaasti.
Chester uskoo satsausten maksavan itsensä lopulta takaisin, mutta vielä ei ole sen hetken aika.
– Tallia rakennetaan edelleen. Olemme olleet onnekkaita, sillä Renault on pumpannut F1-projektiin valtavan summan rahaa. Se näkyy tehtaallamme. Olemme saaneet tehtaallemme paljon sellaista, mitä meillä ei ennen ollut, Chester kettoo racefans.netille.
Investoinneista huolimatta satoa ei päästä niittämään heti.
– Parannukset vaikuttavat myöhemmin. Voimme kehittyä vain tiettyä tahtia. Mietimme koko ajan tarkasti seuraavaa askeltamme ja missä olemme kaudella 2021. Renault ymmärtää tämän ja tukee meitä. He auttavat meitä ottamaan nuo seuraavat askeleet.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä