Maksoiko tämän mantran toistaminen McLaren-pomon työpaikan?
Kuva: Getty Images
Formulamaailma on kuhissut tänään McLarenin tallijohdon muutoksista. Eric Boullierin lähtö brittitallista tuli yllättäen.
McLarenilta uutispommi: Tallipomo eroaa tehtävästään!
Boullier liittyi McLarenin riveihin alkuvuodesta 2014. Lotuksella hyvää jälkeä tehneelle ranskalaiselle annettiin tavoitteeksi nostaa kauden 2013 voitoitta ja podiumeitta rämpineen tallin takaisin sarjan huipulle.
Tehtävä epäonnistui karvaasti, sillä neljän kauden aikana tallin autot nähtiin palkintopallilla vain yhdessä kilpailussa, kauden 2014 avauksessa Australiassa. Surkeat tulokset johtuivat pitkälti kolmevuotisesta Honda-yhteistyöstä, mutta tämä vuosi on osoittanut myös tallilla itsellään olevan peiliinkatsomisen paikka.
Hondan teho- ja luotettavuusvaje jarrutti taatusti McLarenia, ja yhteisellä aikakaudella Boullier olikin yksi äännekkäimmistä auton rungon suorituskyvyn hehkuttajista. Hän maalaili kuvaa paremmalla moottorilla voittoihin pystyvästä kilpurista.
Saatuaan käyttöönsä Renaultin voimanlähteet täksi kaudeksi totuus on kuitenkin paljastunut. Saman merkin talleista Red Bull on napsinut tällä kaudella jo kolme voittoa, ja tehdastalli Renault on sementoinut asemansa keskikastin parhaana tallina. McLarenin nousua ei ole kuitenkaan nähty, eikä kärkisijoille ole ollut mitään asiaa.
Menetettyään ”moottoritasoituksensa” McLarenin auton ongelmat ovat tulleet karulla tavalla ilmi. Se on aikaansaanut McLarenilla lukuisia sisäisiä ongelmia. Se saattoi myös maksaa Boullierin työpaikan.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Suomen formulalupaus dominoi Italiassa – kolme voittoa viikonloppuna
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön