Polttoainesääntöihin uudistus ensi kaudeksi – Red Bull -pomo kommentoi vaikutusta voimasuhteisiin

Red Bullin insinööripäällikkö Paul Monaghan ei usko, että ensi kaudelle nostettu polttoaineraja tulee vaikuttamaan tallien voimasuhteisiin.
FIA päätti nostaa aerodynamiikkamuutosten ohessa sallitun polttoainemäärän 110 kilogrammaan nykyisestä 105 kilogrammasta. Muutoksen tarkoituksena on mahdollistaa se, että kaikki voivat ajaa täydellä moottoriteholla koko kisan, eikä kuljettajien tarvitsisi säästellä polttoainetta.
– En usko sen vaikuttavan (voimasuhteisiin), Monaghan sanoi Read Motorsportin mukaan.
Hänen mukaansa tallit tulevat ajamaan eri tavalla kisan läpi, koska polttoainemäärä tankissa on kuitenkin sama lähdössä. Toiset joutuvat edelleen nostamaan kaasua suorilla, mutta he pääsevät ajamaan myös kevyemmällä autolla, koska auto kuluttaa enemmän. Tämä voi lisätä Monaghanin mielestä mielenkiintoa kisoihin.
– Esimerkiksi, jos meidän moottorimme vaatii vähemmän polttoainetta, silloin me emme joudu nostamaan suorilla, mutta joudumme ajamaan raskaammalla autolla. Jos jotain (muutosta tapahtuu), niin tulemme välttämään sen, että kaikki nostavat kaasua suorilla ja yrittävät säästää polttoainetta. Se on mielestäni hyväksi kisanäytökselle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi