FIA-pomo valmis luopumaan F1:n huipputeknisestä järjestelmästä – ”Kuulen, ettei se ole sitä mitä fanit toivovat”
Kuva: Getty Images
Vaikka FIA-pomo Jean Todt pitääkin energiankeruujärjestelmä MGU-H:ta ”taideteoksena”, on hän valmis luopumaan siitä potentiaalisia uusia valmistajia miellyttääkseen.
Hukkaenergiaa keräävästä tekniikasta on tullut vuosien varrella olennainen osa F1-autoja. Jopa yli puolet hybridivoimayksikköjen sähköisestä energiasta tulee MGU-H:n kautta.
Vaikka F1-konkari Todt onkin varsin ylpeä teknologisesta saavutuksesta, on FIA aikeissa luopua keksinnöstä. Kattojärjestö päätti kieltää järjestelmän suuressa vuoden 2021 sääntömylleryksessään.
Perustelu järjestelmästä luopumiselle oli se, että monimutkaisen teknologian vaatiminen kaikilta talleilta saattaisi pitää mahdolliset uudet valmistajat loitolla F1:stä. FIA:n pitempiaikaisena tavoitteena on ollut yksinkertaistaa kuninkuussarjan sääntöviidakkoa ja tehdä lajista sitä myöten houkuttelevampi uusille osanottajille.
– Se on kaunis taideteos ja palanen teknologiaa, mutta kuulen, ettei se ole sitä mitä fanit toivovat. Se ei ole jotain, mitä hyvään mestaruussarjaan ehdottomasti vaaditaan. Tämän vuoksi on tärkeää, että voimme oppia pois siitä ja ehdottaa jotain helpompaa ratkaisua, Todt kertoi Racefansille.
– Jos ajattelet niin, että on menty liian pitkälle, on oltava valmis tulemaan hieman taaksepäin. Uskon, että ajan myötä F1-autot ovat jopa vielä energiatehokkaampia ilman MGU-H:ta.
Lähde: Racefans
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kimi Antonelli on F1:n kuumin nimi juuri nyt – Toto Wolff nostaa esiin suuren riskin
- Bernie Ecclestone sivuutti George Russellin täysin – nosti esiin vain kaksi mestariehdokasta
- Teemu Suninen puhuu suoraan – “Kuulumme takaisin pääluokkaan”
- Vanha mestari vitsailee F1-uransa päättämisellä – tämän se vaatisi
- Ex-kuskilta kova näkemys Mercedeksen kuskikaksikosta: ”Yhtä nopeasti kuin Valtteri Bottas aikoinaan”
- Teemu Suniselta ja Janni Hussilta isoja uutisia Suomen MM-ralliin liittyen!
- Nyt tipahti kova väite Lewis Hamiltonista
- Lewis Hamiltonille tyly viesti: ”Aika lopettaa”
- F1-talli virittelee jättidiiliä – maailmankuulu luksusbrändi mukana neuvotteluissa
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Jari-Matti Latvala ei kierrellyt – kova väite Janni Hussista
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK8: Draamaa Portugalin MM-rallissa – kaksi kärkikuskia ajoi ulos samassa paikassa
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Shokkiuutinen varikolta: Red Bullilla valmis nimi Max Verstappenin tilalle
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”