F1-konkarilta tyly tuomio sarjan nykytilalle – ”Formuloissa ei ole enää kilpailullista leveyttä”
Kuva: Getty Images
Vuoden 1992 maailmanmestarin Nigel Mansellin mielestä formuloista puuttuu nykyään todellinen kilpailun tunne. Brittikonkarin mukaan sarja on kilpailullisesti aivan liian kapea, eikä formuloissa ole tarpeeksi osaa ottavia talleja.
– Ei pahalla, mutta kilpailullisesti Formula 1 ei ole yhtään niin leveä kuin 80- ja 90-luvuilla. Haluamme nähdä 26 autoa lähtöruudukossa. Siellä on nyt älytön määrä kuskeja, jotka odottelevat varalla vuoroaan. Heillä ei ole mitään, mihin mennä, Mansell suolasi sarjaa Motorsportin haastattelussa.
Entisaikoina tilanne ei ollut Mansellin muistikuvien mukaan niin heikko. Uusille kuskilupauksille riitti aina avoimia ja paikkoja todistaa taitonsa.
– Vuosien varrella monet loukkaantuivat ja vetäytyivät lajista. Uutta verta tuli aina tilalle, ja heille oli aina autoja. Se virta on kuivunut viime vuosina. FIA on tehnyt loistavaa työtä turvallisuuden kanssa, nykyään kuskeilla on lähes puolet pitempi ura. Läpimurtoaan odottelevat kuskit eivät vaan koskaan saa sitä mahdollisuutta.
F1:ssä ei ole nähty 26 maksimimäärää vuosikausiin. Vuonna 2010 autojen määrä nousi hetkellisesti 24 kilpuriin, kun HRT, Lotus ja Virgin liittyivät sarjaan. Mikään näistä talleista ei kestänyt rikkaiden huipputallien pyörittämässä mankelissa pitkään.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Teemu Suniselta iso ralliuutinen – mutta mikä on Janni Hussin tilanne?
- SuomiF1 Podcast: Kuljettajien palautteeseen helppo yhtyä – ”Pilasi koko sarjan parhaan radankin”
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- MM-rallin osallistujat julki – 42-vuotias konkari tekee paluun pääluokkaan
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”