Max Verstappen sai uroteollaan entiset kuskit sekaisin: ”Toivon, että tämä on jotain, johon tottuu”
Kuva: Getty Images
F1-urallaan 41 kisaa ajanut, mutta niissä pisteittä jäänyt Jan Lammers uskoo maanmiehensä Max Verstappenin ajavan vielä tänä vuonna voittoon. Alankomaalainen taisteli kauden kaikkien aiempien vaikeuksien jälkeen vihdoin ja viimein upeasti ykköseksi viime sunnuntaina Malesian kisassa.
– Jos Max ei olisi ollut tänä vuonna suhteettoman huono-onninen, hän olisi voinut voittaa jo kaksi tai kolme kisaa, 61-vuotias ex-kuski oli sanonut grandprix.comin mukaan alankomaalaiselle De Telegraafille.
Verstappen tosiaan on ollut järkyttävän epäonninen, sillä hän on joutunut keskeyttämään peräti seitsemän kertaa.
– Odotan Red Bullin voittavan vielä kilpailun jäljellä olevista viidestä tämän kauden kisasta.
Myös muualla riittää uskoa siihen, että Verstappenin kunniaksi Alankomaiden kansallislaulu pärähtää ämyreistä miehen seistessä korkeimmalla korokkeella.
– Onko tämä ensimmäinen monista voitoista? Luulen niin, F1-uransa toisen voiton ottaneen Maxin isä, ja itsekin aikoinaan kilpaa ajanut Jos Verstappen puolestaan pohti.
– Toivon, että tämä on jotain, johon tottuu. Ja mitä aikaisemmin, sen parempi, isä-Verstappen veisteli.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kenian MM-rallissa sattui ja tapahtui – Sami Pajari nousi takaisin palkintosijalle
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Safari-rallissa dramaattinen hetki: Sami Pajari putosi rajusti juuri ennen maalia
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Surkea tulos veti Max Verstappenin lähes sanattomaksi
- Kiinan sprintissä odotettu hallitsija – Kimi Antonelli toheloi Mercedeksen kaksoisvoiton
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”