Tästä fanit varmasti tykkäävät: Pirellillä yksi selkeä parannuskohde uusissa F1-renkaissaan
Kuva: Getty Images
Rajusti ensi kaudeksi muuttuvilta F1-renkailta odotetaan paljon sekä kuljettajien että katsojien puolelta. Parantuvan pidon toivotaan tuovan lisäjännitystä kilvanajoon niin kuivalla kuin märissäkin olosuhteissa.
Viime vuosina Pirellin suurimmaksi murheenkryyniksi on muodostunut radan pinnassa oleva vesikerros. Italialaismerkin urheilutoimenjohtaja Paul Hembery on todennut useaan kertaan itsekin nykyisten Pirellin renkaiden olevan kykenemättömiä tarjoamaan autoihin tarpeeksi pitoa haastavissa olosuhteissa. Kuljettajat ovat arvostelleet autojen ajautuvan vesiliirtoon erittäin helposti. Tästä syystä Brasilian GP:ssä nähtiin paitsi paljon ulosajoja, myös kaikkia turhauttaneita pitkiä odottelujaksoja, kun radan haluttiin kuivuvan.
Hemberyn mukaan ongelmat ovat juurtaneet juurensa vähäisiin testimahdollisuuksiin. Nyt, kun uudet renkaat ovat saaneet joka tapauksessa runsaasti testikilometrejä, on tätä pystytty hyödyntämään myös uusien sadekelin renkaiden testaamisessa.
– Renkaat ovat ensi vuonna leveämmät, joten päästäksemme samalle tasolle veden poistossa meidän täytyy tehdä vielä paljon töitä. Siitä tulee haasteellista, mutta uskon meidän pystyvän siihen, Hembery toteaa gpupdaten haastattelussa.
Kritiikki kohdistui tänä vuonna erityisesti sadekelin renkaisiin. Ensi vuonna turhauttavia turva-auton perässä köröttelyjä halutaan vähentää. Yksi sääntöuudistus on myös kilpailun aloittaminen tällaisissakin tapauksissa normaalisti, niin sanotulla ”seisovalla startilla”. Tämänkaltaiset muutokset asettavat myös Pirellin rengaskehitykseen omat lisähaasteensa.
– Rengaslämpötilojen ylläpito on suurin haasteemme ja kehityksenkohteemme. On myös syytä muistaa, että ensi vuonna leveämpien renkaiden vuoksi autot heittävät ilmaan enemmän vesisuihkua. Näkyvyys tulee siis olemaan aiempaakin huonompi, Hembery ennustaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F3-kausi 2026: Tuukka Taponen, kisat ja televisiointi
- Janni Hussille riitti: laukoi suorat sanat kriitikolle
- Red Bull -pomo myöntää karun tosiasian – viime vuoden päätös maksaa kovaa hintaa
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- EM-ralli 2026: TV, kisakalenteri, suomalaiset
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Enni Mälkönen lähti ”pakoon” – julkaisi vangitsevia somekuvia
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- IS: Mika Salo jyrähti – F1-sääntöjä on muutettava välittömästi
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- F1-tähti lipsautti: Ferrarille suuri etu uudesta F1-säännöstä – talli uusi mestarisuosikki?
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- F1-suosikki paljastaa: Entinen huippukuski ei lopettanut uraansa omasta päätöksestä