Korvaako yllätysnimi Valtteri Bottaksen ensi kaudella?
Kuva: Getty Images
Formula ykkösten kuljettajaspekulaatiot yltyvät entisestään. Williams-tallilla ensi kauden kuljettajatilanne on vielä täysin auki.
Varikolla pidetään melko varmana sitä, että Felipe Massa tekee tilaa McLaren-kuljettaja Jenson Buttonille. Buttonin valintaa Williamsille puoltaa se, että hän on brittikuski, joka toisi brittitallille näkyvyyttä ja sponsorituloja.
Varatallipäällikkö Claire Williams sanoi kuitenkin aiemmin, ettei talli jää odottelemaan Buttonin tai McLarenin päätöstä, vaan haluaa itse tehdä päätöksensä.
Valtteri Bottaksen tilanne on mielenkiintoinen. Williamsilla on varikkohuhujen mukaan optio Bottaksen kanssa ensi kaudesta, mutta toinen juttu onkin se, käyttääkö talli tai Bottas optiota. Bottaksen on huhuiltu siirtyvän Renault’lle.
Bottaksen korvaajana saatetttaisiin nähdä yllätysnimi Lance Stroll, joka on tällä kaudella toiminut Williamsin testikuljettajana. Stroll ajaa tällä hetkellä Euroopan Formula 3 -sarjaa, jota kanadalainen johtaa.
Strollin valintaa Williamsille puoltaa todella suuret sponsoritulot, jotka talli voisi saada. Williamsilla pähkäillään tällä hetkellä tiukasti sitä, mistä korvaavat rahat saadaan, jos valmistajien MM-pisteissä tulee vasta neljäs sija. Se tarkoittaisi 7 miljoonan dollarin tappiota palkintorahoissa.
Bottaksen valintaa puoltaa kuitenkin suomalaiskuskin kokemus. Ensi kaudella autoista tulee nopeampia ja niissä on enemmän moottoritehoja. Se tarkoittaa myös sitä, että autoja on vaikeampi hallita. Elokuussa 27 vuotta täyttävä Bottas on jo suhteellisen kokenut ajaja, jolla on potentiaalia ajaa hyvällä autolla kärkisijoituksista.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Red Bullilla kuohuu: Max Verstappenin käytös ei saa tallin hyväksyntää
- Valtteri Bottas jätti Aston Martinin taakseen – Fernando Alonso ihmeissään mysteeriongelmasta
- Ferrari-tähti raivoissaan – sai tarpeekseen uusista F1-autoista: ”Tämä on yksi vi*un vitsi”
- Hallitseva maailmanmestari tukalassa tilanteessa – rangaistuksia tulossa
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Max Verstappen täysin poikkeuksellisessa tilanteessa – tämä oli selitys surkealle aika-ajolle
- Kimi Antonelli iski jälleen – täydellinen nöyryytys Max Verstappenille Suzukan aika-ajoissa
- F1-kuljettaja sai tappouhkauksia – FIA reagoi heti
- Kommentti: Onko tässä mitään järkeä? F1-kuskit taistelevat luontoaan vastaan
- Paljastus kulisseista – muut kuskit kiinnittivät huomionsa Sami Pajariin
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kroatian MM-ralli 2026: Ohjelma, erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Japanin GP:n avausharjoituksissa tuttu marssijärjestys – Suzukan rata osoitti haasteellisuutensa
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”
- Kommentti: Onko tässä mitään järkeä? F1-kuskit taistelevat luontoaan vastaan
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- FIA reagoi kuljettajien palautteeseen – F1-sääntöihin muutos välittömästi
- Lewis Hamiltonilta yllättävä ulostulo – britti lataa suorat sanat Ferrarista
- Paljastus kulisseista – muut kuskit kiinnittivät huomionsa Sami Pajariin