Markkinointiguru vertaa F1:tä olympialaisiin ja jalkapallon MM-kisoihin: ” Nämä kolme ovat ylitse muiden”
Kuva: Getty Images
Vaikka formula ykkösten tylsyydestä ja katsojien mielenkiinnon hiipumisesta on puhuttu paljon, ei markkinointiguru Martin Sorrell näe lajin tulevaisutta synkkänä – pikemminkin päinvastoin.
Sorrell istuu F1:n markkinointioikeudet omistavan Formula One Groupin hallituksessa ja on ollut lajissa mukana pian 40 vuotta. Mainos- ja markkinointialalla hän on luonut mittavan omaisuutensa.
– Totta kai asioita voitaisiin tehdä paremmin, mutta en näe uhkaa, että F1 ei kiinnostaisi sponsoreita. Olin Monacossa mukana ensi kertaa tällä kaudella ja puhuin siellä todella monien ihmisten kanssa. Ilmapiiri oli hyvin positiivinen, Sorrell sanoo Formula1.comille.
– Yksi iso syy on se, että kilpailu on kiristynyt, kun Red Bull on noussut mukaan kärkeen. Kilpailut ovat nyt mielenkiintoisempia ja sitä fanit haluavat.
– Jos ajatellaan yritysten mielenkiintoa globaalissa mittakaavassa niin F1, jalkapallon MM-lopputurnaus ja olympialaiset ovat omassa kastissaan, ylitse muiden. Ja siksi tämä onkin niin mielenkiintoista: F1-kausi ajetaan joka vuosi, kun taas MM-turnaus ja olympialaiset pidetään vain joka neljäs vuosi, siksi F1 kerää huomattavasti enemmän rahaa sponsoreilta. F1 on edelleen todella vahva ja vaikuttava brändi, joka kiinnostaa, Sorrell vakuuttaa.
– Euroopan taloustilanne on hankala, joten F1:n on mentävä sinne, missä markkinat kasvavat ja siinä Bernie Ecclestone on onnistunut hyvin.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Saudi-Arabian GP – F1 | Uutiset, rata, kisaviikonloppu peruttu
- Bahrainin GP – F1 | Uutiset, kisaviikonloppu peruttu
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Mitta täynnä: Max Verstappen pohtii F1-uransa päättämistä
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- F1-taivaalle on syttynyt uusi tähti – pelottava onnettomuus sekoitti Japanin osakilpailua
- Mestarisuosikki George Russell kiehahti radiossa – turva-auto romahdutti kisan Suzukassa
- Ennakoidut kauhukuvat kävivät toteen – F1-kuljettaja loukkaantui Japanin GP:ssä
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- Japanin GP:n avausharjoituksissa tuttu marssijärjestys – Suzukan rata osoitti haasteellisuutensa
- Kommentti: Onko tässä mitään järkeä? F1-kuskit taistelevat luontoaan vastaan
- Red Bullilla kuohuu: Max Verstappenin käytös ei saa tallin hyväksyntää
- Lewis Hamiltonilta yllättävä ulostulo – britti lataa suorat sanat Ferrarista
- FIA reagoi kuljettajien palautteeseen – F1-sääntöihin muutos välittömästi