”Mestaruuskamppailu on kaikkea muuta kuin ratkaistu”
Kuva: Getty Images
Sekä kuljettajien että erityisesti valmistajien sarjaa ylivoimaisesti johtava Mercedes-talli ei juhli vielä syyskauden alla varmoja mestaruuksia.
Tallipomo Toto Wolff sanoo Red Bullin Daniel Ricciardon – hieman onnekkaasti – voittaman Unkarin GP:n olleen herätys tallille. Kisassa toiseksi ajoi Ferrarin Fernando Alonso varmistaen näin kauden ensimmäisen palkintokorokkeen, jossa ei kahdella kärkisijalla nähty vähintään toista Mercedes-kuljettajaa.
– Vaikkakin tiimi on tehnyt fantastista työtä, me olemme täysin tietoisia, että mestaruuskamppailu on kaikkea muuta kuin ratkaistu, kuten joidenkin kilpailijoidemme vauhti Unkarissa osoitti, Wolff sanoi.
Kilpakumppaneiden kunnioittamisesta huolimatta Mercedes toivoo vielä vahvempaa loppukautta jäätyään voitotta ainoastaan kahdesti tällä kaudella. Avain tähän tekniikan pettämisen välttäminen.
– Kun valmistaudutaan Spahan ja toisaalta mietitään viimeaikaisia suorituksiamme, on selvää, että luotettavuus on avaintekijä alkukaudesta ansaitsemamme johdon pitämisessä, hän jatkoi.
– Me lähestymme jäljellä olevia kahdeksaa kisaa selkeänä tavoitteenamme suoriutua siitä osiosta entistäkin paremmin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- F1-sarja perumassa kaksi kilpailua tältä kaudelta – korvaajia ei luvassa
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Oscar Piastri riemastutti kotiyleisöä – Max Verstappenilla murheita
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?