F1-lääkärin mielestä Schumin hoidossa tehtiin hirvittäviä virheitä – ”Menee yli ymmärrykseni”
Kuva: Getty Images
Entinen F1-sarjan johtava lääkäri Gary Hartstein ruotii bloginsa kommenttiosiossa kovin sanoin saksalaismestari Michael Schumacherin hoitoa.
Päänsä kallioon lasketteluonnettomuudessa lyöneen saksalaisen hoitamisessa tehtiin Hartsteinin mielestä heti karmeita virheitä.
– Miten ihmeessä tämä potilas päätyi ei-neurokirurgiseen keskukseen, menee yli ymmärrykseni. Se olisi ymmärrettävää, jos muut hengenvaaralliset vammat olisivat vaatineet huomiota niin nopeasti, että ne olisivat menneet potentiaalisen aivovamman arvioinnin ja hoidon edelle, mutta tässä tapauksessa asia ei ollut niin.
Seuraavat virheet tehtiin sairaalassa.
– On erittäin todennäköistä, että ennen tajuttomuuteen vaipumista Schumacher oli sekaisin, eikä hän ollut ”yhteydessä” hoitotiimiinsä. Hän siis todennäköisesti sai rauhoittavia lääkkeitä, jotta hänet voitiin skannata. Hänelle ei kuitenkaan tehty intubaatiota Moutiersissa.
Intubaatiossa tajuttomalle potilaalle asetetaan kurkunpään tähystimen avulla intubaatioputki äänihuulien välistä hengitystorveen, jotta ylähengitystiet pysyvät avoimena ja hapensaanti saadaan turvattua.
– Päävammapotilaalle lääkkeiden antaminen ilman intubaatiota on ERITTÄIN huonoa vammautuneille aivoille, koska se väistämättä lisää hiilidioksidin määrää ja heikentää hengitysteiden suojaa tukkeutumiselta, Hartstein päivittelee.
Hartstein kritisoi myös sitä, miten heikkokuntoinen Schumacher jouduttiin pian siirtämään helikopterilla toiseen sairaalaan.
– Jokainen minuutti merkitsee – kirjaimellisesti. Arvioisin, että noin tunti menetettiin – ehkä enemmänkin. Sitä on mahdotonta sanoa. Toistan, mahdotonta sanoa tarkalleen miten 1-2 tunnin viive vaikuttaa tällaisessa tilanteessa potilaaseen, mutta useimmat neurokirurgit sanovat, että se ei voi olla hyvä asia. Ei ollenkaan.
Lue Gary Hartsteinin viesti täältä.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Täyttä ylivoimaa! Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi murskavoittoon
- Lando Norris nappasi paalupaikan Hollannissa – Valtteri Bottas jälleen tallikaveria vikkelämpi
- George Russell Hollannin sprintin ykkönen – Valtteri Bottas tutuilla sijoilla
- Hondalle jälleen kurat niskaan – Fernando Alonso paljasti oudon ongelman
- George Russell palasi kesätauolta vahvimpana – sprinttipaalusta käytiin mieletön vääntö
- Kimi Antonelli vahvistaa: Lähtöruuturangaistus kotikilpailuun
- F1-sarjan kesätauko on ohi – Hollannin GP:n harjoituksissa riitti säpinää
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi täysin omilla luvuillaan – hurja johto!
- F1-sarjasta kajahti isoja sopimusuutisia – tässä jäljellä olevat tallipaikat ensi kaudelle
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- F1-toimittaja nosti Kimi Räikkösen ykköseksi – huippunimet jäivät taakse
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Max Verstappen oli koko ajan oikeassa? ”Kehottivat pitämään suuni kiinni”
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Kalle Rovanperä hyppää ratin taakse – yhdelle luvassa ikimuistoinen kyyti
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?
- Cadillacin F1-pomo avasi tallipäällikön potkuja – ”Se oli minun päätökseni”