F1-huhtikuu 2013: Kovalaisen F1-paluu, Räikkösen hämmästyttävä suoritus Kiinassa
Kuva: Getty Images
Vuosi 2013 lähestyy ruutulippua, ja on aika muistella hieman menneitä. Käymme vuoden loppuun asti kerran päivässä läpi menneen vuoden puhuttaneimpia uutisiamme. Kuukausi kerrallaan, joka päivä klo 15.
Huhtikuun kuumiin uutisiin kuului muiden muassa Heikki Kovalaisen paluu formula ykkösiin ja Caterhamille. Kisakuljettajan paikan edellisen kauden päätteeksi menettänyt suomalainen joutui tällä kertaa tyytymään kuitenkin perjantairooliin.
Kimi Räikkönen puolestaan oli tutusti podiumvauhdissa. Erityisen vakuuttava oli hänen ajonsa Kiinan GP:ssä, jossa hän sijoittui toiseksi nokasta näkyvästi vaurioituneella autolla. Bahrainissa tuloksena oli niin ikään toinen sija.
Räikkösen auton vaurion aiheuttaja Kiinassa oli asemiaan aggressiivisesti puolustanut Sergio Perez, jolle McLaren-talli alkoi nyt ensikertaa esittää kritiikkiä. Tallipäällikkö Martin Whitmarsh vaati meksikolaista kisan jälkeen puolustamaan asemiaan radalla kovemmin – näin siis kolarista huolimatta. Kiinaa seuranneessa Bahrainin GP:ssä oppi oli selvästi mennyt perille hieman liiankin hyvin.
Ferrarin Fernando Alonson murheet aiheuttivat myös keskustelua. Kun kahtena aiempana vuotena hänellä oli allaan kilpailykyvytön auto, jolla mestaruuksien voittaminen ei onnistunut, nyt puolestaan vahvan auton tarjoamia tilaisuuksia hukattiin sekä kuljettajan että tallin virheisiin ensin Malesiassa maaliskuussa ja uudestaan huhtikuussa Bahrainissa.
Kuukauden muita satunnaisia aiheita olivat muiden muassa Nürburgringin jättiläissiitin sekä Sir Stirling Mossin seksistisiksi tulkitut kommentit naisista.
8.4: Jättiläismäinen penis ilmestyi vanhan F1-radan pintaan – poliisi voimaton
13.4: Heikki Kovalainen jälleen kuuman F1-huhun keskiössä
14.4: Räikkösen podium rikkinäisellä autolla hämmästytti – ”Yksi kaikkein parhaista maailmassa”
15.4: F1-legendan kommentit naisista tyrmistyttivät – ”Idioottimaista, typerää, naurettavaa”
15.4: McLaren-pomo vaatii parempaa Pereziltä – ”Enemmän kovuutta”
16.4: Coulthardilta tylyä tekstiä: ”Räikkönen jättänyt Grosjeanin täysin pimentoon”
17.4: Heikki Kovalainen: ”Hieno uutinen”
19.4: Heikki Kovalainen: ”Upeaa työskennellä jälleen tallin kanssa”
21.4: McLaren-pomo: ”Sergio Perez meni liian pitkälle”
22.4: Coulthard ihmettelee Ferrarin virheitä – ”Voi maksaa kalliisti”
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Rico Salmela nousi kohisten – suomalaislupaukselle vahva tulos Silverstonessa
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin