Williams lupaa menestystä – ”Nykyinen tilanne ei ole hyväksyttävissä”
Kuva: Getty Images
Williamsin apulaistallipäällikkö Claire Williams vakuuttaa, että tallin johto, joka on nähnyt viimeisen vuoden aikana useita muutoksia, aikoo määrätietoisesti nostaa tallin jälleen kukoistukseen.
Nainen itse nimitettiin nykyiseen tehtäväänsä melko hiljattain ja konsernin toimitusjohtajaksi tuli toukokuussa näyttävän CV:n omistava Mike O’Driscoll. Claire Williams kuitenkin pyytää organisaatiomuutosten toimeenpanolle aikaa.
– Kulissien takana on meneillään paljon työtä sen varmistamiseksi, että tämä tilanne ei jatku nykyisellään, sillä me emme halua sitä, eikä se ole hyväksyttävää, Williams sanoi.
– Me emme ole valmiit seisomaan aloillamme ja antamaan tämän jatkua. Meidän on tehtävä muutoksia mitä ikinä ne sitten ovatkin.
– Tietenkin uusi johto tallissa on vasta aloittanut ja me tarvitsemme aikaa, jotta nämä muutokset alkavat tuottaa tulosta. Asioita ei voi muuttaa päivässä.
Heikoista kisatuloksista huolimatta yhtiön taloudellinen asema on kunnossa, mikä tarjoaa mahdollisuuksia parantaa tallin menestystä radalla. Pörssilistattuna yhtiönä tiedot ovat myös julkisia ja kenen tahansa todettavissa, tallipomo muistuttaa.
– Williams on aina pärjännyt erittäin hyvin kaupallisesti. Se on ollut yksi Frankin [Williams] suurimmista vahvuuksista. Hän on pitänyt tallin toiminnassa 35 vuotta, emmekä me suunnittele sen lopettamista nyt.
– Tuloksemme ja talouslukumme ovat kaikkien nähtävillä. Meillä on terve kisabudjetti ja näin on ensi vuonnakin.
Lähde: Sporting Life
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun