Nico Hülkenberg Sauberista: ”Asiat eivät sujuneet odotetusti”

Kuva: Getty Images
Yhtenä tämän hetken lupaavimmista kuljettajista pidetty Nico Hülkenberg odottaa kärsivällisesti tilaisuutta päästä voittavan auton rattiin.
Sauberin alkukausi on ollut pettymys; 25-vuotias on koonnut vasta 5 pistettä autolla, joka on osoittautunut selvästi viimevuotista huonommaksi. Taitojensa puolesta hän lienee riittävän hyvä talliin kuin talliin.
– Hyvin harva kuljettaja tulee lajiin ja saa heti voittaja-auton. Jenson [Button] oli Hondalla monta vuotta, eikä myöskään kyennyt näyttämään taitojaan, koska auto ei ollut riittävän hyvä hänelle, saksalainen sanoi Autosportille.
– Joskus näin tapahtuu, mutta tietenkin kuljettajana toivoo aina autoa, joka tarjoaa mahdollisuuden osoittaa, mihin pystyt ja mahdollisuuden pärjätä hyvin, mutta on oltava kärsivällinen.
Hülkenbergin entinen talli Force India sen sijaan nauttii historiansa parasta kautta. Tallilla on koossa jo 51 pistettä ja se on viidentenä valmistajien sarjassa.
Vaikkakaan Sauber tuskin tällaisiin lukuihin pystyy, Hülkenberg toivoo suhteellisen kilpailukyvyn paranevan.
– Se on kovaa. Asiat eivät sujuneet odotetusti, mutta sellaista on elämä. Kauden toisella puoliskolla meidän täytyy saada enemmän pisteitä siellä täällä. Meidän täytyy osoittaa, että voimme parantaa autoa ja ottaa askel.
– Olen melko luottavainen, mutta kuinka suuren askeleen voimme ottaa ja kuinka hyvin voimme kääntää vielä kauden ympäri, jää nähtäväksi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa