Lewis Hamilton pelkää uransa puolesta – ”Aika hupenee käsistäni”

Mercedeksen Lewis Hamilton on myöntänyt olevansa huolissaan siitä, että hän ei tule enää voittamaan mestaruuksia formula ykkösissä.
Hämmästyttävän avoimesti The Sunday Times’ Driving Magazinen haastattelussa puhunut entinen McLaren-kuljettaja kertoi, että sitten vuosien 2007 ja 2008 hän ei ole päässyt ajamaan autoa, joka tarjoaisi hänelle mahdollisuuden ”kilpailla”.
Mies vihjasi, että päätös jättää McLaren aiheutui siitä, että hän koki tuhlaavansa uransa parhaita vuosiaan väärissä autoissa.
– Aika hupenee käsistäni. On kulunut viisi vuotta mestaruuteni voittamisesta. Kun olin juniorikategorioissa, voitin mestaruuden joka vuosi tai joka toinen vuosi, Hamilton sanoi.
– On olemassa paljon kuljettajia, jotka eivät ole voittaneet mestaruutta, joten olen ainakin kiitollinen, että minulla on yksi. Mutta se on nykyisin vähemmän arvokasta, koska niin moni on voittanut mestaruuden. Nykyisin ihmiset, joilla on kaksi, kolme tai neljä mestaruutta, ovat erityisiä, Hamilton jatkoi.
Hamilton on 28-vuotias ja hänellä on täten useita vuosia jäljellä huipputasolla, mutta Mercedes ei ole ainakaan vielä pystynyt tarjoamaan mestaruuteen pystyvää autoa ja samaan aikaan yli kaksi vuotta nuorempi Sebastian Vettel on voittanut mestaruuksia jo kolme ja hyvinkin mahdollisesti kruunataan neljännen kerran tänä vuonna.
Samaan aikaan pelkoja on olemassa mahdollisista rangaistuksista Mercedekselle toukokuun rengastestin vuoksi tai jopa yhtiön F1-projektin loppumisesta.
– Minä vanhenen eikä minulla ole loputtomasti aikaa tässä lajissa. Alan siis ehdottomasti miettiä, kuinka ihmiset muistavat minut. Minä haluan, että minut muistetaan kovana kilpa-ajajana.
Lähde: Sky Sports
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa
- Sergio Perezin tilitys: ”Tiedän Red Bullin katuvan päätöstään”