Kimi Räikkösen ja Romain Grosjeanin edustaman Lotuksen kolmoskuljettaja Davide Valsecchi koki kovia Kiinassa viime viikolla.

Valsecchi kertoo La Gazzetta dello Sportille, että hän joutui rikoksen uhriksi.

– Minut ryöstettiin. Nyt voimme nauraa koko typerälle jutulle, mutta silloin olin peloissani.

Valitettava tapahtuma sattui tiistaina ennen kisaviikonloppua italialaisen yritettyä löytää tietä Oriental Pearl -näköalatorniin. Mies eksyi matkallaan paikalliseen slummiin.

– Joku veti hupun päähäni. Vaistomaisesti tönäisin häntä, mutta joku löi minua selkään ja kyyristyin maahan.

– Luulin olevani kova jätkä, mutta sain turpaan. Kummallisin juttu on, että minun valmentajani oli opettanut minua aiemmin puolustautumaan nyrkkeilyssä. Jälkiviisaana on sanottava, että olisi ollut parempi, jos hän olisi opettanut minua myös hyökkäämään!

Valsecchilta varastettiin noin rahaa 1000 yuania (noin €120) sekä luottokortti, jolla rikolliset varastivat vielä €800 lisää.