Valtteri Bottas: ”Pettymys”
Kuva: Getty Images
18:nneksi jäänyt Williamsin Valtteri Bottas odotti parempaa Malesian GP:n aika-ajoista. Tulokaskuljettaja sanoo jäämisen ensimmäiseen aika-ajojaksoon johtuneen pehmeämmän rengasseoksen vähäisistä eduista suhteessa kovempaan seokseen.
– Oli pettymys jäädä pois aika-ajojen toisesta jaksosta tänään, erityisesti siksi, että auto vaikutti parantuneen viime viikosta.
– Kovempi rengas tuntui hyvältä ja auto käyttäytyi hyvin. Me odotimme paljon suurempia hyötyjä keskikovista renkaista, mutta emme saaneet yhtään lisää pitoa.
– Kierrosajat olivat tiukkoja jakson lopussa, joten missasimme juuri ja juuri Q2:n, mutta meidän kisavauhtimme on sellainen, että tähtäämme lähtöruutuamme parempiin sijoituksiin huomenna.
Tallikaveri Pastor Maldonado oli epäonninen; sade keskeytti hänen aika-ajonsa, jotka hän sanoo luvanneen selvästi parempaa sijoitusta. Venezuelalainen jäi 16:nneksi.
– Me olimme epäonnisia sateen ajoituksen osalta Q2:ssa, mikä tarkoitti, että jouduimme keskeyttämään kierroksen.
– Auto tuntui paremmalta radalla ja oli olemassa mahdollisuus taistella pääsystä Q3:een. Meillä on yhä paljon työtä tehtävänä auton parantamiseksi ja eron kuromiseksi kiinni, mutta tulemme työskentelemään kovaa valmistautuaksemme huomiseen kisaan.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Safari-rallissa dramaattinen hetki: Sami Pajari putosi rajusti juuri ennen maalia
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Surkea tulos veti Max Verstappenin lähes sanattomaksi
- Kiinan sprintissä odotettu hallitsija – Kimi Antonelli toheloi Mercedeksen kaksoisvoiton
- Lähde: F1-sarja joutuu pitkälle tauolle – kaksi kilpailua perutaan lyhyellä varoitusajalla
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia