Räikkönen suhteestaan Vetteliin: ”Kisassa ystävyydellä ei ole mitään roolia”
Kuva: Getty Images
Kimi Räikkönen sanoo, että radalla ystäviä ei tunneta. Yksi syy tähän on se, että kauden 2007 maailmanmestari ei koe olevansa erityisen läheinen kenenkään kilpakumppaninsa kanssa.
– En vihaa ketään, mutta en ole myöskään kenenkään paras ystävä. Lopulta sillä ei ole väliä ketä vastaan ajaa. Jokaisen haluaa lyödä, Räikkönen sanoi Auto Motor und Sport -lehdelle.
Suhdettaan Red Bullin Sebastian Vetteliin Räikkönen sanoo hyväksi siinä määrin kuin suhde kilpakumppaneihin hyvä voi olla.
– Me olemme ystäviä kyllä, mutta kisassa sillä ei ole mitään roolia. Ehkä juttelen hänen kanssaan enemmän kuin muiden. Mutta edellisen kerran juttelin hänen kanssaan Brasiliassa viime kauden lopussa. Silloin onnittelin häntä, Räikkönen sanoo viitaten saksalaisen mestaruusjuhliin.
Lotus-kuski myöntää, että voitettuaan itse 19 kisaa sekä maailmanmestaruuden, vain uudet voitot suovat tyydytystä. Mitään helppoa ratkaisua parhaan suoritustasonsa saavuttamiseen ei ole.
– Ei siihen salaisuutta ole. Tarvitaan hyvä auto. Se on ensiarvoinen asia. Jos sellaista ei ole, mahdollisuutta voittoon ei ole.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys