Lotuksen moottorikartta kiellettiin – ei haittaa Kimi Räikköstä

Lotus ja Red Bull eivät saa käyttää moottorivalmistaja Renaultin suunnittelemia uusia moottoriasetuksia kauden aikana, kertoo BBC Sport. Asetusten on arvioitu olleen osaltaan syynä tallien hyvään vauhtiin kautta edeltävissä testeissä.
Mercedeksen tallipäällikkö Ross Brawn arveli Saksan mediassa, että Lotuksen ja Red Bullin autojen suunnitteluratkaisut vaatisivat epätavallisia moottorikarttoja, jotta puhaltamalla pakokaasuja auton aerodynaamisesti herkille osille voitaisiin tuottaa toivotusti downforcea.
Lotuksen ratatoimenjohtaja Alan Permane tyrmää väitteen, että moottorikartan kielto vaikuttaisi ainakaan heidän autonsa kilpailukykyyn.
– Täyttä hölynpölyä, Permane sanoo.
– Renault keksi joitain poikkeavia moottorikarttoja. He puhuivat siitä FIA:lle, mutta [kisajohtaja] Charlie Whiting ei halunnut meidän käyttävän niitä.
Mitään ongelmaa kiellosta ei ole – enemmänkin päinvastoin. Barcelonan kokemukset moottorin uusista säädöistä olivat enintäänkin neutraalit.
– Kimi [Räikkönen] käytti niitä kerran installaatiokierroksella ja vihasi niitä. Romain [Grosjean] käytti niitä kerran viime viikolla märissä olosuhteissa viimeisenä päivänä, ja se sujui kohtuullisesti. Mutta kaikki hänen ajonsa kuivalla olivat ilman niitä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- Christian Horner Ferrari-huhuissa – tuulinen pesti jälleen vaakalaudalla
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa