EK11: Hirvonen ja Latvala paremmissa tunnelmissa
Kuva: Getty Images
Monte Carlo -rallin kolmas päivä on alkanut ranskalaisten pitäessä vauhtia. Citroënin Sebastien Loeb otti jälleen pohja-ajan erikoiskokeella 11.
Volkswagenin Sebastien Ogier, joka sanoi kokemuksen puutteen erikoiskokeesta tarkoittaneen, että hänen oli oltava varovainen, oli toiseksi nopein puolitoista sekuntia hitaampana. Mads Östberg (+3,8) oli kolmas.
Volkswagenin Jari-Matti Latvala (+10,1) oli aiempaa paremmalla tuulella, mutta Ogierin tapaan arveli, että nopeampaakin olisi päässyt.
– [Päivä] alkoi paremmin ja olen tyytyväinen autoon, mutta olen ollut täällä edellisen kerran ehkä viisi vuotta sitten. Aika on parempi kuin odotin, joten se antaa luottamusta, hän sanoi ralliradiolle.
Citroënin Mikko Hirvonen jäi kärjestä 13,7 sekuntia ja kertoi niin ikään ajotuntumansa olevan eilistä parempi.
– Vähän parempi. Muutamassa paikassa oli vaaran paikka, sillä oli todella liukasta, Hirvonen sanoi.
– Haluan lyhentää kaulaa [edellä oleviin].
Juho Hänninen jäi kärjestä 12 sekuntia ja kertoi aikaan mahtuneen jokunen virhekin. Ford-kuski arveli autossa näin ollen olevan vielä potentiaalia parempaankin.
Rallin kokonaistilanne (EK11/18):
1. S. LOEB 0.0 2. S. OGIER +1:36.3 3. D. SORDO +2:55.6 4. E. NOVIKOV +3:03.0 5. M. HIRVONEN +3:36.4 6. J. LATVALA +3:53.3 7. J. HANNINEN +4:23.3 8. M. OSTBERG +5:52.8 9. B. BOUFFIER +7:36.7 10. M. PROKOP +15:51.2LUE MYÖS:
- Video: Ott Tänak testasi Toyotan Rally1-autoa Keski-Suomessa
- George Russell myöntää vaikeudet autonsa kanssa – ”Minun pitää olla parempi”
- SuomiF1 Podcast: Keskikastin varjoissa viilettää yllättävä tähdenlento – ”Ajaa todella hienoa kautta”
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- F1-pomo vihjasi isosta muutoksesta ensi kaudelle: ”Pysykää kuulolla”
- F1-maailmanmestarin perhettä uhattiin tappamisella – nyt viisi epäiltyä pidätettiin
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lando Norris ottaisi Max Verstappenin ilomielin McLarenille: ”Haluan mitata itseni parhaita vastaan”
- Tällaisella erikoisvärityksellä Valtteri Bottas ajaa Britannian GP:ssä
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Lando Norris vihjasi tulevaisuudestaan – vain yksi talli voisi houkutella pois McLarenilta
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”