Red Bull -tähdet jatkossakin Red Bull -tähtiä
Kuva: Getty Images
Red Bull -tallin johtotähdet tekniikkapomo Adrian Newey sekä jo kolminkertainen maailmanmestari Sebastian Vettel eivät ole vaihtamassa tallia. Kaksikosta molemmat kertovat olevansa enemmän kuin tyytyväisiä nykyisen työnantajansa listoilla.
– Olen aina sanonut, että en halua kuluttaa koko uraani moottoriurheilussa tai varsinkaan formula ykkösissä, mutta tällä hetkellä nautin siitä. Niin kauan kuin tämä on asian laita ja ihmiset haluavat tarjota minulle työtä, jatkan sitä, Newey sanoi Britannian mediassa.
– Täällä Red Bullilla me pidämme egoilun ja politiikan minimissä ja yritämme pitää yllä ilmapiirin, jossa ei ole syyttelyä.
Työpaikkaansa kehuu myös Vettel, jonka Ferrarin pääjohtaja Luca di Montezemolo taannoin nimesi Fernando Alonson ykköskorvaajavaihtoehdoksi.
– Täytyy olla iloinen tallissa, jossa on, ja on ensiarvoisen tärkeää saada kilpailukykyinen auto. Minulla on molemmat.
– Tässä Adrian on niin loistava; hän antaa minulle luottamusta ja suunnittelee maailman parhaita autoja. On uskomaton kokemus työskennellä hänen kanssaan. Voimme varmaankin parantaakin vielä.
LUE MYÖS:
- Toyotan virolaiskuski löi Esapekka Lapin Jyväskylässä
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Lewis Hamilton palasi voittajaksi – Kimi Antonellin voittoputki katkesi dramaattisissa olosuhteissa
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- Max Verstappen varoittaa: ”Kaikki tulevat olemaan vaikeuksissa”
- Renkaat pettivät Tuukka Taposen – tylysti ulos pisteiltä
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Fernando Alonsosta tärähti villi huhu
- Espanjan aika-ajoista muodostui trilleri – Charles Leclerc täräytti ratkaisuhetkillä ulos
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Monacon kiista syvenee – McLaren ja Red Bull vastustamassa FIA:n ratkaisua