Mika Kallio: "Riski ei onnistunut"

Suomalaistykki Mika Kallio oli tyytyväinen ensimmäisen jakson tapahtumiin, mutta sen jälkeen kokeillut uudet pyörän säädöt eivät toimineet lainkaan iltapäivän jaksolla Espanjassa.
Barcelonan MotoGP -viikonvaihde käynnistettiin perjantaina kahdella helteisellä harjoitusjaksolla.
– Aamupäivän jaksolla näytti ihan hyvältä ja olin lähes koko ajan kolmen nopeimman joukossa. Ensimmäisenä päivänä on paras sauma kokeilla jotain uutta, ja päätimme muuttaa pyöräni välityksiä varsin radikaalisti, Mika Kallio kertoili.
Perjantain Moto2-luokan harjoitusjaksojen yhteistuloksissa Kallio oli 8. nopein oltuaan ensimmäisellä jaksolla 5. ja toisella jaksolla 15.
”Riski ei onnistunut”
Kärkiajan ajanut Thomas Luthi oli valkeakoskelaista 1,122 sekuntia nopeampi.
– Pidemmät välitykset sinänsä osuivat radalle hyvin, mutta muutokset vaikuttivat muihinkin säätöihin, pyörän painonjakaumaan ja jousituksen säätöihin, jotka veivät ajettavuuden tosi paljon huonompaan suuntaan, Kallio myönsi.
– Riski ei onnistunut, mutta nyt ainakin tiedämme, mihin suuntaan tällä radalla ei kannata säätömuutosten kanssa mennä. Pyörä oli niin huono ajaa, että en käyttänyt edes uusia renkaita toisella jaksolla, vaan säästin ne lauantaille.
– Huomenna otan uudet kehitysosat käyttöön ja lähden ajamaan niiden säätöjen pohjalta, jotka tuntuivat ensimmäisellä harjoitusjaksolla toimivilta. Kova lämpötila (radan pinta yli 50 astetta) tuo omat haasteensa rengasvalinnalle sekä aika-ajoon että sunnuntain kilpailuun, Kallio päätti.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Valtteri Bottakselle huippuvahvistus – vastustajatallista lähtöpassit saanut tekniikkaguru liittyy talliin
- Rallisivusto: Kalle Rovanperä neuvottelee Hyundain kanssa – näin manageri kommentoi
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä