Räikkönen nostettiin toiseksi parhaaksi kauden mestareista – "Tulee olemaan kärjessä"

Ruotsalaisen Aftonbladetin F1-toimittaja Anna Andersson uskoo, että Kimi Räikkönen on toiseksi suurin tämän vuoden kuudesta mestarista. Ensimmäiseksi Andersson nostaa Fernando Alonson.
– Se mitä hän (Alonso) teki Ferrarilla kahtena ensimmäisenä vuotenaan oli uskomatonta. […] Fiksu kuljettaja, joka ei paina kaasua ennen kuin keksii hyvän strategian tavoitteiden saavuttamiseksi, Andersson sanoo espanjalaisesta.
Räikkönen puolestaan saa kehuja – yllätys, yllätys – nopeudestaan.
– Palasi takaisin ikään kuin ei olisi koskaan ollutkaan poissa. Kaksi vuotta WRC:ssä ei näytä vaikuttaneen viileään suomalaiseen. Hänellä on hyvä tuntuma autoon ja hän on aina nopea – heti kun vain istuu johonkin, millä on pyörät.
– Malesiassa kisan lopussa hän oli se, joka teki nopeimman kierroksen ja jos Lotus pysyy McLarenin, Red Bullin ja Ferrarin kehitysvauhdissa, hän voi hyvinkin voittaa kisan tänä vuonna. Kimi on kylmä, nopea ja yksinkertainen. Hän tekee sitä mitä rakastaa – kilpa-ajoa – ja niin kauan kuin hänellä on se sama tunne, hän tulee olemaan myös kärjessä.
Kolmantena listalla on Michael Schumacher, jonka tilastot puhuvat Anderssonin mukaan puolestaan. Neljäntenä on Jenson Button, joka saa kehuja taktisesta osaamisestaan sekä pehmeästä ajotyylistään. Lewis Hamilton, jota toimittaja pitää ”todennäköisesti nopeimpana” on viidentenä.
Sebastian Vettel on jätetty listalla viimeiseksi. Hän on ”odotuksia huonompi” mutta ”luonnollisesti nopea ja valtavan kunnianhimoinen. [..] Hän haluaa aina voittaa, ja jos ei onnistu, käyttäytyy kuin murjottava viisivuotias.”
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- McLaren ennakkosuosikkina aika-ajoihin
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Näin näet Kreikan Akropolis-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa