Pomo pettyi Räikkösen käytökseen – "Teimme sen hänen omasta pyynnöstään"
Alan Permane vaikuttaa myöntävän totuudenmukaisiksi Sky Sports -televisiokanavan viime viikon väitteet, joiden mukaan Kimi Räikkönen ”koetteli tallin kärsivällisyyttä” Monacossa. Tällöin Räikkönen ajoi ainoastaan yhden kierroksen ensimmäisissä harjoituksissa arvioituaan ohjauksen epäkelvoksi.
– Hänellä oli vaikea alku viikonloppuun ohjaustehostimensa kanssa. Hän sanoi ”Ehdottomasti ei ikinä”, mikä on vähän sääli, sillä me teimme sen hänen omasta pyynnöstään, Permane sanoo Autosportille.
– Me suunnittelimme jotain erityisesti hänen oman määritelmänsä mukaisesti. Me kysyimme häneltä ”Mitä haluat käyttää Monacossa ja mitä olet käyttänyt Monacossa aiemmin?”.
– Me tuotimme sellaisen ja hän ei pitänyt siitä. Hän sanoi, että ei ole mitään mahdollisuutta, että hän voisi ajaa sillä, joten me menetimme session.
Permane kuitenkin korostaa, että torstain aamusession ajaminen autolla, johon Räikkönen oli hyvin tyytymätön, ei olisi ollut erityisen todellinen vaihtoehto.
– Hän on uskomattoman herkkä ohjauksen suhteen, joten se olisi ollut ajan hukkaa. Jos hän sanoo niin, niin silloin ei ole mitään mieltä ajaa.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Suomen MM-ralli keräsi jälleen valtavan yleisön
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Rico Salmela nousi kohisten – suomalaislupaukselle vahva tulos Silverstonessa
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin
Alan Permane vaikuttaa myöntävän totuudenmukaisiksi Sky Sports -televisiokanavan viime viikon väitteet, joiden mukaan Kimi Räikkönen