Valtteri Bottas on avannut poikkeuksellisen suorasanaisesti uransa käännekohtia The Players’ Tribune -sivustolla julkaistussa pitkässä kirjoituksessaan. Suomalaiskuljettaja kertoi avoimesti kokemistaan vastoinkäymisistä ja niistä saamistaan opeista.

Aihe nousi esiin myös Miamin GP-viikonlopun yhteydessä, kun Mervi Kallio kysyi Viaplayn haastattelussa Bottakselta tämän uran vaikeimmista hetkistä.

Suurimmat haasteet ajoittuivat Bottaksen uran alkuvaiheeseen. Kaudella 2014, jolloin hän ajoi toista vuottaan Williams-tallissa, suomalainen ajautui ylikuntoon.

– Kaksi sellaista vaikeampaa kohtaa uralla on ollut. Ensimmäinen oli ylikunto, mikä meni aika pitkälle. Se oli 2014 vuosi ja 2015 vuonna siitä vielä palauduin. Se oli aika alkuvaiheessa F1-uraa ja siinä poltti kynttilää kummastakin päästä. Siinä oppi tosi paljon – omat rajat tulivat vastaan, Bottas kertoi.

Toinen merkittävä hetki osui vuoteen 2018, kun Bottas ajoi Mercedeksellä.

– Laitoin itselleni tosi suuret odotukset siihen vuoteen ja se meni yliyrittämisen puolelle. Silloin lähti vähän maku koko lajista. Mutta onneksi löysin sen takaisin, ja siitä on jo kahdeksan vuotta – täällä vielä mennään.

Vaikeuksista huolimatta Bottas kokee löytäneensä uralleen uuden tasapainon. Nykyisin hän ajaa Cadillac-tallissa ja nauttii ajamisesta eri tavalla kuin aiemmin.

– Olen oppinut omasta kehosta kaikki rajat. On menty yli ja ali. Tiedän kyllä, mikä on se “sweet spot”, ja siihen tähdätään koko ajan, Bottas summasi.

Katso Bottaksen haastattelu alta.

LUE MYÖS: