EK6: Sami Pajari hurjassa vedossa – voittotaisto käy kuumana
Toyotan suomalaiskuljettaja Sami Pajari jatkoi vahvaa aamupäiväänsä Portugalin MM-rallissa.
Kuudennen erikoiskokeen jälkeen Pajari on kokonaistilanteessa hienosti toisena ja täten suomalainen on noussut voittotaistoon mukaan. Toyota-kuski kaasutteli neljännelle sekä viidennelle pätkälle pohjat ja vauhti oli hyvää myös aamupäivän kuudennella erikoiskokeella. Tällä kertaa ei pohja-aikaa tipahtanut, mutta suomalainen jäi Thierry Neuvillen kärkinoteerauksesta vain 2,9 sekuntia.
Vaikean torstain jälkeen säädöt on osunut perjantaille Pajarin kintaaseen paremmin ja homma tuntuu rokkaavan hienosti.
– Yritimme löytää tälle päivälle jotain lisää. Ainakin fiilis on nyt todella hyvä ja autossa tuntuu hyvältä. Ajatkin ovat olleet tänään mukavia. Yritetään pitää sama vauhti yllä, tuumasi Pajari EK6:n maalissa.
Kilpailua johtaa jopa hieman yllättäen hyvään vauhtiin yltynyt Hyundai-tallin Adrien Fourmaux. Pajari on jäänyt ranskalaisesta 7,7 sekuntia ja tiiviissä nipussa peli on vielä herkullisesti auki.
Koko kärkiviisikko mahtuu alle kymmenen sekunnin sisään. Sebastien Ogier on kolmantena, Neuville neljäntenä ja viidentenä on tässä kohtaa autonsa kanssa tuskaillut Oliver Solberg.
– Tuntuma on hirveä. Ei ollut hyvä ajo. Eilen pitoa oli paljon enemmän ja auto tuntui paremmalta. Rengasvalinta ei ollut täydellinen, mutta se oli oma virheeni, purkitti Solberg.
MM-sarjan kärkikaksikko Elfyn Evans sekä Takamoto Katsuta löytyvät tässä kohtaa vasta sijoilta kuusi ja seitsemän.
Perjantaina ajetaan vielä neljä erikoiskoetta. EK7 kännistyy kello 14:25 Suomen aikaa. Rallin kokonaistilanne alla.
Portugalin MM-rallin tilanne, EK 6/23
- Adrien Fourmaux, Hyundai
- Sami Pajari, Toyota +7,7
- Sébastien Ogier, Toyota +8,0
- Thierry Neuville, Hyundai +8,2
- Oliver Solberg, Toyota +9,9
- Elfyn Evans, Toyota +15,2
- Takamoto Katsuta, Toyota +34,7
- Dani Sordo, Hyundai +47,3
- Josh McErlean, M-Sport Ford +51,5
- Jon Armstrong, M-Sport Ford +55,3
LUE LISÄÄ
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Suomen formulalupaus dominoi Italiassa – kolme voittoa viikonloppuna
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön