Kalle Rovanperä paljasti Saudi-Arabian MM-rallin yhteydessä, kuka on hänen vierellään usein seisova Jasse.

Ensi kaudeksi formuloiden pariin siirtyvän suomalaistähden mukaan kyseessä on lapsuuden ystävä, joka on kulkenut matkassa mukana koko elämän ajan.

– Jasse on mun lapsuuden ystävä. Hän on vähän vanhempi kuin minä. Hän on tuntenut minut mun ensimmäisestä päivästä lähtien. Hän on ollut alusta asti mukana rallitesteissä ja treeneissä, esimerkiksi silloin, kun olin 8-vuotias.

– Jasse on seurannut ihan varmasti kaikista eniten minun tekemisiäni – ihan sama, että olenko ajanut driftingiä Japanissa tai mitä tahansa, niin hän on katsonut jokaisen sekunnin. Se on aika huikeaa, kun on tuollainen ystävä, Rovanperä sanoi IS:n mukaan.

Jasse pysyy Rovanperän tukena myös jatkossa, vaikka ensi kaudella suomalainen ajaakin japanilaisessa Super Formula -sarjassa.

– Jasse varmasti jatkaa seuraamistani. Hän on mahtava, Rovanperä hehkutti.

LUE MYÖS: