Lewis Hamilton enää vain varjo entisestään – ”Tätä se tulee olemaan koko loppuvuoden”

Ferrarille täksi kaudeksi siirtyneen Lewis Hamiltonin alkukausi Ferrarilla on ollut tuskainen.
Kiinan sprinttivoittoa lukuunottamatta esitykset ovat olleet tasapaksuja ja britti on paininut runsaasti autonsa ajettavuuden kanssa. Vastaavaa trendiä nähtiin jo viime kaudella Mercedeksellä, eikä alkukausi ole tuonut tuulahduksia paremmasta.
Sunnuntaina Hamilton jäi Saudi-Arabian GP:ssä seitsemänneksi, jossa ajelikin käytännössä koko kisan. Tallikaveri Charles Leclerc onnistui nousemaan kolmanneksi, eikä Ferrarilla ole tällä hetkellä epäselvyyksiä paremmasta suorittajasta.
Hamilton on jatkuvasti monta askelta tallikaveriaan perässä ja kehonkieli on ollut pitkin alkukautta silminnähden vaisu. Kyseessä on tällä hetkellä iso ongelma Hamiltonin ja Ferrarin kannalta, sillä kumpikaan osapuoli ei oikein tunnu ymmärtävän tällä hetkellä juurisyytä seitsenkertaisen mestarin hitaudelle.
– Ei mitään positiivista, paitsi Charlesin podium, joka on mahtava juttu tiimille. Se oli karmeaa, eikä lainkaan nautinnollista. Luisumista joka suuntaan todella pahasti, summasi Hamilton kisaansa medialle.
– Minulla ei ole vastausta, enkä tiedä kuinka kauan vaikeudet jatkuvat. Se on todella tuskaista. Yritän vain parantaa viikosta toiseen, mutta tällä hetkellä ei ole ratkaisua, joten tätä se tulee olemaan koko loppuvuoden, sanoi pettynyt britti.
Hamilton on viiden ajetun kisaviikonlopun jälkeen MM-pisteissä seitsemäntenä.
LUE LISÄÄ
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”