Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
Red Bull -debyyttinsä tulevana viikonloppuna tekevä Yuki Tsunoda hyppää luottavaisin mielin uuden haasteensa eteen.
Tsunoda päätettiin nostaa Red Bullin ykköstalliin vain kahden kisaviikonlopun jälkeen, kun Liam Lawson kaasutteli jatkuvasti peräjoukoissa. Japanilainen kommentoi RB21-kilpurin käytöstä päästyään testaamaan sitä kahden päivän ajan simulaattorissa.
– Sen kokemuksen perusteella sanoisin, ettei se auto niin vaikealta tuntunut ajaa, kommentoi Tsunoda PlanetF1-sivuston mukaan.
– Sain ehdottomasti sen vaikutelman, että etupää on todella reagoiva, kuten monet ovat sanoneet. Mutta jos kysyt, tuntuiko se haastavalta käsitellä, en sanoisi sen antaneen erityisesti mitään outoa fiilistä ainakaan simulaattorissa.
– Uskon, että haluan säätää auton eri tavalla kuin Max (Verstappen). Haluan kehittää omat säädöt ja ymmärryksen autosta ja päästä vauhtiin ensimmäisissä harjoituksissa, tuumasi tuore Red Bull -kuski.
Tsunoda pääsee tekemään Red Bull -debyyttinsä kotiyleisön edessä ajettuaan jo neljä kautta sisartalli Racing Bullsilla, jonne puolestaan Lawson laitettiin vaihdossa takaisin.
– En halua nostattaa odotuksia liikaa, mutta tässä Japanin GP:ssä haluan sijoittua palkintopallille. Sen sanottuani tiedän, ettei se ole helppoa heti aluksi, kommentoi 24-vuotias japanilainen.
Japanin GP ajetaan jälleen legendaarisella ja vauhdikkaalla Suzukan radalla, joka tarkoittaa F1-faneille jälleen aikaisia aamuja. Japanin GP -viikonloppu käynnistyy perjantai-aamuna kello 05:30 Suomen aikaa ajettavilla 1. harjoituksilla.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hallitseva mestari McLaren ei mukana Barcelonan testien ensimmäisenä päivänä – tallipäällikkö kommentoi
- Kuvat uudesta kilpurista julki – tältä näyttää Mercedes W17
- Tuukka Taponen Ferrarin tuesta: ”Jos olisin tehnyt huonoa työtä, en olisi enää mukana”
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Mercedeksen mestariautojen takana ollut John Owen jättää F1:n
- Janni Hussi näkee yhteistyön Teemu Sunisen kanssa väylänä saavuttaa unelmat
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mikkelin SM-ralli 2026 – tulokset, kuskit ja kartturit
- Mahtava nousu! Kalle Rovanperä kampesi kympin sakkiin
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tuukka Taponen Ferrarin tuesta: ”Jos olisin tehnyt huonoa työtä, en olisi enää mukana”
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Tuukka Taponen lähtee uuteen F3-kauteen uuden tallin väreissä – tavoitteena mestaruus
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”