Näiden kolmen F1-tallin kanssa Valtteri Bottas neuvottelee uransa jatkosta – suomalainen kommentoi tilannettaan huumorin kautta
Valtteri Bottas neuvottelee tällä hetkellä F1-tulevaisuudestaan.
Jatkopaikka Sauberin/Audin organisaatiossa näyttäisi olevan tukossa Nico Hülkenbergin sopimuksen kautta. Myös Ferrarin Carlos Sainzilla on sopimustarjous pöydällä, joka umpeutuu toukokuun lopussa.
Tämä on pakottanut suomalaisen etsimään ajopaikkaa muualta. Suomalainen nähtiinkin lauantaina F1-talli Williamsin varikkotoimistossa, jossa hän Autosportin mukaan palaveerasi tallipäällikkö James Vowlesin kanssa.
Median tiedustellessa asiasta Bottas vitsaili visiitistään.
– Halusin kahvia ennen harjoituksia, joten kävin lainaamassa sitä heiltä, Bottas naurahtaa.
Bottas kuitenkin vakavoitui ja paljasti katsovansa mahdollisuuksia myös Sauberin ulkopuolella. Autosportin lähteiden mukaan suomalaiskuski on ehdolla Williamsin, Haasin sekä Alpinen kilpakuljettajaksi ensi kaudeksi.
– Kun olet vailla sopimusta, on tärkeää käydä läpi kaikki mahdollisuudet. Se on täysin normaalia. Haluan vain tietää mitä kaikkea voin tehdä, Bottas jatkoi Autosportin haastattelussa.
Bottas on itsevarma jatkostaan kuninkuusluokassa. Bottaksen leiri näkee todennäköisenä, että yksi kolmesta edellämainitusta tallista tulee olemaan hänen kisatallinsa kaudella 2025.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”