Q2: Debyyttikuski laulukuoroon – F1-tallilta nähtiin amatööritason munaus
Saudi-Arabian GP:n aika-ajojen toinen osio on paketissa. Ennen viimeistä ja ratkaisevaa rykäisyä kovimman myrskyvaroituksen täräytti tauluun Red Bull -mestari Max Verstappen.
Paalutaisto elättelee vielä toiveita jännittävistä hetkistä, kun Ferrarin Charles Leclerc jäi hollantilaisesta vain kahdeksan sadasosaa. Kärjessä oli muutenkin tiukkaa, sillä kolmanneksi ehtinyt Fernando Alonso jäi Aston Martinillaan Verstappenista puolestaan vain yhdeksän sadasosaa.
Pikahälytyksellä Carlos Sainzia tuuraamaan vyötetty Oliver Bearman ei onnistunut toisessa osiossa ja putosi täpärästi jatkosta. Italialaistalli oli kuitenkin tyytyväinen 18-vuotiaan britin suoritukseen jakamalla aplodit pilttuussa. Eroa jatkopaikkaan jäi vain 36 tuhannesosaa.
LUE MYÖS: Leikkaukseen joutuneen F1-kuskin tilasta lisätietoa
Haas-tallin Nico Hülkenbergin kilpuri hyytyi radan varteen toisen osion alkajaisiksi. Saksalaiskonkari raportoi radioon menettäneensä moottoritehot. Sessio keskeytettiin varmuuden vuoksi punaisilla lipuilla, jotta auto saadaan siirrettyä turvallisesti pois turva-alueelta sivuun. Myöhemmin selvisi, että Hülkenbergin autosta olisi yksinkertaisesti loppunut polttoaine, joten amatööritason virhe maksoi tällä kertaa lähtöruutuja.
Hülkenbergin ja Bearmanin lisäksi putoajien joukkoon jäivät Alex Albon, Kevin Magnussen sekä Daniel Ricciardo. Toisen osion tulokset alla.
Q2:
- Max Verstappen, Red Bull
- Charles Leclerc, Ferrari +0,079
- Fernando Alonso, Aston Martin +0,089
- Oscar Piastri, McLaren +0,310
- George Russell, Mercedes +0,415
- Sergio Perez, Red Bull +0,434
- Lando Norris, McLaren +0,446
- Yuki Tsunoda, RB +0,531
- Lance Stroll, Aston Martin +0,545
- Lewis Hamilton, Mercedes
- Oliver Bearman, Ferrari
- Alex Albon, Williams
- Kevin Magnussen, Haas
- Daniel Ricciardo, RB
- Nico Hülkenberg
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”