Viaplay: Valtteri Bottakselta suoraa puhetta viime kaudesta – ”Rehellisesti, suurin osa syystä menee tallin piikkiin”

Suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas istuutui Viaplayn Mervi Kallion haastattelutuoliin Bahrainin talvitestejä edeltäneenä päivänä.
Suomalainen keskusteli avoimesti heikosta viime kaudestaan. Vaikka Bottas näkee omassa tekemisessään parannettavaa, asetti hän suurimman osan syystä Sauber-tallin tekemiseen.
– Rehellisesti sanottuna, aika paljon siitä kaikesta menee tallin ja auton piikkiin, Bottas aloitti Viaplaylle.
– Totta kai kumpaakin voi aina syyttää. Kaikesta löytyy aina puolia joita olisi tehnyt paremmin, myös minusta. Mutta kyllä se auton suorituskyky teki kaudesta vaikean.
– Koko tiimissä oli vaikea pitää motivaatiota yllä. Väkisinkin siinä alkoi kaikilla hammasta kiristämään. Se ei ole herkkua kun tajutaan, että tulosta ei ole tulossa.
– Koitin luoda uskoa kaikille kauden puoliväliin asti, mutta päivitysten epäonnistuessa tiedettiin, että tästä tulee vaikea loppukausi. Se oli vain kestettävä.
Bottas kertookin Sauberin vaihtaneen koko kehitysfilosofiansa täksi kaudeksi. Seinän tullessa vastaan tehtaalla päätettiin lähestyä aerodynamiikkaa uudesta kulmasta, mikä nähdään tämän kauden autossa. Muutoksia on nähty myös strategiapuolella. Bottas on saanut taakseen uuden tiimin, joka vaikuttaa hänen kisastrategiaansa viikonloppuna.
– Lähtökohdat ovat paremmat nyt kuin viime vuonna. Tiimi on selkeästi vahvistunut ja uskomme tuloksen teon olevan mahdollista. Testejä ei ole kuitenkaan ajettu metriäkään, joten en spekuloi enempää.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- F1-tulokkaalta nolo moka britannian harjoituksissa – ”Ei varikko ole mikään nakkikioski”
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa